Avatar
Napisane przez Opublikowane 16 luty 2012

MINECRAFT

Avatar
Minecraft Polska 16 luty 2012

CZYM JEST MINECRAFT ?

Przebojowa produkcja niezależna pozwalająca graczom na tworzenie własnych przedmiotów oraz wznoszenie wymyślonych przez nich budynków w świecie osadzonym w realiach fantasy.

Cała gra to w gruncie rzeczy jedna wielka piaskownica, nieograniczająca w żaden sposób swobody gracza.


Eksplorując świat uzyskujemy materiały, z których potem produkujemy wszystko, co tylko sobie wymarzymy – broń, narzędzia czy budynki. Świat Minecrafta zbudowany jest jedynie z takich właśnie bloków z których każdy posiada własne cechy i nadają się do różnych celów.

GRA KOSZTUJE
19,95 EURO = 85
>>>MINECRAFT<<<


Historia

Classic była pierwszą wersją deweloperską gry wypuszczoną 17 maja 2009 – dawała jedynie możliwość stawiania i usuwania sześcianów. Gracz startował z pełnym ekwipunkiem klocków, był nieśmiertelny i nie mógł stworzyć żadnego przedmiotu – w tej fazie rozwoju projektu nie były zaimplementowane żadne inne elementy znane z późniejszych wersji. Classic nie jest już rozwijana – Persson planuje wycofać ją z rynku, chociaż nadal daje możliwość grania w nią za darmo przez stronę minecraft.net z poziomu przeglądarki.


Survival Test była wersją testową przed wypuszczeniem trybu gry Survival działającym w wersji Classic.


Indev (ang. In Development) było późniejszą wersją testową trybu Survival. W wersji Indev gracz rodził się w tak zwanym Indev House, który zbudowany był ze 119 desek, 49 bloków kamienia i 2 pochodni. Był to pusty w środku prostopadłościan o wymiarach 7×7×4 klocków z wolną przestrzenią o wymiarach 1×2 na jednej ze ścian służącą jako wejście. Dom mógł zostać zniszczony, a materiały – użyte ponownie. Wcześniej Indev House budowany był z kostki brukowej.
Infdev (ang. Infinite Development) dostępny był jedynie dla pojedynczego gracza w trybie Survival. Infdev zastąpił Indev po stworzeniu systemu generowania nieskończonych map. Była to też główna cecha wersji Infdev – stąd też „Infinite” (ang. nieskończony) w nazwie. Infdev generował kawałek świata dookoła gracza po jego pojawieniu się, a w późniejszej fazie gry teren rozrastał się w sposób dynamiczny w chwili, gdy gracz szedł w stronę niewygenerowanego kawałka terenu. Teoretycznie świat tworzony w wersji Infdev mógł mieć powierzchnię ośmiokrotnie większą niż powierzchnia Ziemi.


Alpha zastąpiła Infdev i poprzedzała Betę. Jedynym grywalnym trybem w Alpha był Survival. Wersja ta była wielokrotnie modyfikowana przez liczne łatki, poprawki i dodatki do gry. Od 29 maja 2010 Persson poświęcał grze cały swój czas, a później w celu zapewnienia jej ciągłego rozwoju założył przedsiębiorstwo. Uaktualnienia do gry wypuszczane były regularnie, średnio raz na tydzień, często poprzedzone wpisami w blogu deweloperskim – czasami jednak nie były zapowiadane, a wprowadzone zmiany pozostawały tajemnicą, dopóki nie odkryli ich gracze.


Beta to kolejna faza deweloperska Minecrafta. Zapowiedziana została 11 grudnia 2010 i opublikowana 9 dni później. Zmieniona została w niej treść licencji, z której zniknął zapis: „wszystkie przyszłe dodatki dostępne będą za darmo”, a cena gry wzrosła z 9,95€ do 14,95€. Niektóre z ostatnich aktualizacji w fazie Beta były wcześniej publikowane jako pre-release, dostępne do pobrania dla wszystkich, ale nieudostępnione oficjalnie, które miały na celu wychwytywanie błędów przez graczy przed oficjalną publikacją aktualizacji.


Pełna wersja została wydana 18 listopada 2011 r. około godziny 23 czasu polskiego. Jej wydanie zainicjował Markus Persson na zorganizowanym specjalnie na tę okazję Mineconie, który odbył się w Las Vegas. Brało w nim udział około 5 tysięcy graczy, można go było także oglądać na żywo za pomocą serwisu YouTube lub na stronie magazynu IGN.

 Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij