Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 08 wrzesień 2020 Aktualizacja 11 wrzesień 2020

Pack.png - Znaleziono lokalizację z legendarnego zdjęcia z Minecraft

POTTERMAN 11 wrzesień 2020

Nareszcie zakończyły się poszukiwania lokalizacji jednego z najbardziej znanych zdjęć z Minecraft. Mowa oczywiście o Pack.png. Ikona pojawia się jako domyślna ikona paczki zasobów i serwera multiplayer:
Przez ostatnie osiem miesięcy trwały poszukiwania świata w grze, przez 2 różne zespoły. Początek projektu to styczeń 2020. YouTuber SalC1 nagrał film, w którym zastanawiał się nad historią tego zdjęcia. To rozbudziło ciekawość społeczności zajmującej się wyszukiwaniem różnych światów w grze.
 

Jak do tego doszło?

Na początku udało się odkryć z jakiej wersji gry pochodzi to zdjęcie: developerska wersja alpha 1.2.2a. Ta wersja gry wyszła 9 listopada 2010 roku, a samo zdjęcie modyfikowane było dzień wcześniej.
 
Przez kilka następnych miesięcy próbowano różnych metod, zwiększania rozdzielczości oryginalnego zdjęcia za pomocą algorytmów, podjęto próbę rekreacji terenu i na jej podstawie zaczęto przeszukiwać wiele światów, aby znaleźć ten konkretny. Żaden z tych sposobów nie przyniósł efektu, projekt zamarł na pewien czas.
 
Zapał powrócił w momencie, w którym inny projekt zakończył się sukcesem. Gdy znaleziono świat, który pojawiał się w menu głównym gry, wielu ludzi powróciło do pracy z nowymi pomysłami.
 
Przede wszystkim, utworzyła się społeczność Minecraft@Home. Każdy chętny, mógł przekazać część swoich zasobów obliczeniowych na szukanie seeda, co znacznie przyspieszyło sprawdzanie potencjalnych światów.
 
Zespół starał się odwzorować na serwerze bloki i perspektywę, z której te zdjęcie zostało zrobione. Udało się to z pomocą specjalnej nakładki:
Dzięki temu, można było rozpoznać bloki, których lokalizacja wcześniej nie była znana. Do połowy sierpnia udało się statystycznie znaleźć dokładne koordynaty tego miejsca.
 
Odkryć po drodze było sporo, chmury na niebie generują się tylko w jeden sposób, za pomocą grubości warstwy ziemi na górze i sposobie w jaki pojawia się piasek pod wodą można było znaleźć odpowiedni świat. Oto tekstura chmur: 
Z jej pomocą udało się znaleźć dokładne miejsce, w którym znajduje się góra:
Z pomocą ponad 3700 komputerów zaczęto przeszukiwać wszystkie  możliwości. W ciągu trzech dni udało się przetworzyć wszystkie możliwe światy, zostało ich 700 tysięcy, które na koniec były przetwarzane przez tylko jeden komputer.
 
Przez następne 3 dni lista stawała się coraz mniejsza, aż w końcu w ostatnich 5% listy, świat został znaleziony. Dokładnie 5 września o godzinie 6:04.
[Świat i dokładna lokalizacja użyta do ikony pack.png]
 
Niestety, to co zostało zawarte w tym wpisie jest dużym uproszczeniem całego procesu. Pełna dokumentacja poszukiwań znajduje się tutaj.
(Jakbyśmy mieli to opisywać, wpis byłby przynajmniej 30 razy dłuższy).
 
Seed świata pack.png to 3257840388504953787,
a koordynaty wzgórza: X=116, Z=-31

 


Wyczyn ten wzbudził podziw w społeczności Minecraft i pokazuje jak wiele można zrobić, gdy grupa zdeterminowanych ludzi wspólnie dąży do celu.
 
Omówienie całości tego wyczynu można zobaczyć na wideo poniżej.
 
Obecnie trwają poszukiwania świata z obrazu Skull on Fire
 (ziarno zostało już znalezione -> Ziarno mapy z obrazu Skull on Fire)

 


Oceń artykuł
4 1 1 1 1 1 Ocena 4.00 (4 ocen)
Udostępnij