Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 30 wrzesień 2022 Aktualizacja 30 wrzesień 2022

Kodowanie dla dzieci z Minecraft

bolda500 30 wrzesień 2022

Od najmłodszych lat dzieci mają kontakt z technologią - najczęściej używając jej do rozrywki. Nauka kodowania może okazać się fantastycznym pomysłem na wykorzystanie tych zamiłowań.

Czym jest kodowanie dla dzieci?

Pierwsze skojarzenie z programowaniem jest uzasadnione, ale pomiędzy tymi dwoma pojęciami istnieje pewna różnica. Można powiedzieć, że kodowanie jest jednym z elementów programowania, czyli tworzenia oprogramowania dla urządzeń elektronicznych. Kodowanie samo w sobie to proces zapisywania określonych poleceń pod prostszą postacią i ustawianie ich w kolejności, w której mają się wydarzyć. Swoistą formą kodu jest na przykład sygnalizacja drogowa, w której z pomocą kolorów zakodowana jest wiadomość - stąd wiemy, czy jechać, hamować, czy szykować się do zmiany. Kodowanie nie wymaga więc komputera, używamy go "na co dzień", a jego ćwiczenie możliwe jest nawet na placu zabaw.

 


Jakie są korzyści z nauki kodowania?

Niektórym może wydawać się, że nauka kodowania to zajęcie wyłącznie dla przyszłych programistów, ale to duży błąd. Kodowanie i jego nauka pomaga zdobyć zdolność myślenia logicznego, rozwija cierpliwość oraz utrwala wiedzę matematyczną. Wszystkie te umiejętności przydają się w życiu codziennym nie tylko programistom i informatykom. Ucząc dziecko kodowania pozwalamy mu skojarzyć pewne zdarzenia przyczynowo-skutkowe, na których przecież opiera się świat.
 
Kodowanie daje możliwość eksperymentowania bez negatywnych konsekwencji, można zatem poznać świat logicznego myślenia w bezpiecznych warunkach. Wzmaga się kreatywność i zdolności analizowania, a także obserwacji. Wiąże się to także z nowymi pojęciami, które przyswaja dziecko w przyjemny sposób, pod postacią zabawy.
 
Wreszcie, u dzieci które będą przejawiać takie zainteresowania, kodowanie może być świetnym wstępem do nauki programowania, a to z kolei przekształcić się może w przyszły zawód. Dziecko, które rozumie na czym polega kodowanie będzie łatwiej przyswajało wiedzę związaną z programowaniem, ale korzyści mogą dotyczyć także nauki szkolnej innych ścisłych przedmiotów.

Jak zacząć naukę kodowania?

Podstawy kodowania mogą poznawać już bardzo małe dzieci, z użyciem prostych zabaw, które można praktykować w domu. Najlepiej jest jednak ustrukturyzować wiedzę i kiedy dziecko będzie już nieco większe, zacząć metodyczną naukę - nadal poprzez zabawę.
 
Jedną z najciekawszych metod nauki umiejętności programowania i kodowania dla dzieci jest wykorzystanie faktu, że dzieci uwielbiają gry komputerowe. Rodzice często przekonani są o tym, że czas poświęcony na nie jest stracony - nic bardziej mylnego. Przy odpowiednim podejściu gra komputerowa może służyć za środowisko w którym dziecko doskonali umiejętność programowania wykorzystując także (i szlifując) wiedzę matematyczną.
 
Wystarczy spytać dowolne dziecko o grę Minecraft - jedną z bardziej popularnych gier ostatnich lat. Dzieci lubią ją za ciekawą fabułę i możliwość samodzielnego tworzenia światów. Rodzice powinni zaś ją lubić za potencjał edukacyjny. Na bazie tej gry wytłumaczyć można podstawy kodowania, programowania, matematyki.

Jak wygląda nauka programowania online?

Zupełnie inaczej, niż nauka którą dzieci znają ze szkoły. Przede wszystkim, zajęcia prowadzone są online, w małych grupach pod okiem doświadczonego pedagoga. Z takiej formy odbywania zajęć wynikają dwie korzyści: po pierwsze oszczędność czasu poświęconego na dojazdy, a po drugie możliwość poznania innych dzieci o podobnych zainteresowaniach.
 
Dziecko pozostaje w domu, w ulubionym pokoju i w komfortowych warunkach, podczas grania w znaną sobie grę zdobywa wiedzę. Można tu więc mówić o nauce przez zabawę, a dziecko na pewno nie będzie kojarzyć jej z mozołem, wkuwaniem czy czymś trudnym.
 
Ewentualne pytania czy wątpliwości są rozwiewane na bieżąco, a zdobyte w trakcie lekcji umiejętności dziecko może ćwiczyć grając w grę już czysto rekreacyjnie. Rodzice mogą na bieżąco obserwować jak przebiegają zajęcia, a także śledzić postępy dziecka. W razie niepewności, czy dziecko polubi taką metodę nauki, warto skorzystać z bezpłatnej lekcji próbnej. Późniejsze zajęcia (co istotne) dostosowywane są do grafiku zajęć szkolnych dziecka, tak aby go nie przeciążać.

Dlaczego warto uczyć dzieci kodowania?

Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, i chociaż producenci wszelakich urządzeń starają się maksymalnie uprościć ich obsługę, dobrze jest orientować się w tym, co i jak działa. Zdecydowanie łatwiej jest to zrobić, kiedy rozumie się pewne zależności na których oparty jest świat, także urządzeń elektronicznych.
 
Wiedza o działaniu komputera to kolejny zasób, który poszerza się kiedy poznajemy programowanie. Kodowanie przydaje się nie tylko przy programowaniu, ale także w wielu innych życiowych sytuacjach. Uczy logicznego myślenia, analizy i zależności przyczynowo-skutkowych. Właśnie w ten sposób nauczyć można się istnienia pewnych sekwencji, które występują także w naturze.
 
Szukając odpowiedzi na pytanie - od czego zacząć naukę programowania, zawsze dojdziemy do podstaw, czyli właśnie nauki kodowania. Jedynym wymaganiem jest osiągnięcie przez dziecko odpowiedniego wieku. Już w pierwszej klasie szkoły podstawowej można zaczynać wprowadzanie dziecka w świat kodowania.
 
Kurs programowania może oprócz rozwoju różnych umiejętności dziecka zwiększać jego zainteresowanie światem nowych technologii - to zaś może prowadzić do wyboru przyszłej ścieżki kariery. Dziecięcy kurs kodowania będzie z pewnością ułatwiał opanowanie różnych języków programowania w późniejszym życiu, a te są niezbędne przy pisaniu kodu programów komputerowych.
 
Zdobywanie wiadomości poprzez zabawę jest bardzo efektywną metodą nauki, w dodatku bardzo lubianą przez dzieci. Wielu dorosłych programistów przyznaje, że ich pasja zaczęła się kiedy w dzieciństwie odkryli różne sposoby użycia komputera: nie tylko do gier. Dziś paradoksalnie można połączyć świat gier ze światem programowania, zatem czas spędzony przed komputerem - pozornie poświęcony grom komputerowym, będzie owocował rozwojem i dawał korzyści w przyszłym życiu zawodowym.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij