Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 21 sierpień 2023 Aktualizacja 21 sierpień 2023

Odkrywaj, Buduj, Przetrwaj: Alternatywy dla Minecrafta na Steamie

bolda500 21 sierpień 2023

Minecraft stał się ikoną gatunku i niewątpliwie zdobył serca graczy na całym świecie. Dla tych, którzy szukają podobnych gier, co wspomniana gamingowa legenda, stawiając na kreatywne eksplorowanie, budowanie i przetrwanie, świat platformy Steam oferuje szereg fascynujących alternatyw. Nie wszystkie z nich opierają się na pikselowym stylu, nie wszędzie buduje się za pomocą kolorowych kostek, ale istnieje wspólna nić, która łączy te gry — pasja do tworzenia, odkrywania i przeżywania własnych przygód. Przyjrzyj się kilku perełkom, które wciągną Cię w swoje wirtualne uniwersa.

Terraria

Stworzona przez niezależne studio Re-Logic gra typu sandbox, o nazwie Terraria, jest często opisywana jako wersja znanego wszystkim Minecrafta, jednak w wersji 2D. Takie nawiązanie do pierwowzoru to zasługa formuły pixel art, otwartego świata generowanego losowo oraz tego, co w grze kluczowe, czyli eksploracji. W grze odkrywasz nowe lokacje, i szukasz surowców. Twoja postać zamieszkać może nawet we własnoręcznie uformowanej przez Ciebie fortecy. Nie może zabraknąć oczywiście walki z przeciwnikami, jednak zanim staniesz się znakomitym wojownikiem, do dyspozycji masz zaledwie kilka podstawowych narzędzi, a resztę broni musisz stworzyć sam. Gra nie ma jasno sprecyzowanego celu, co jest jej siłą, bowiem większość rozgrywki kreowana jest przez samego gracza! Pozycja należy do grona gier Steam Deck verified, co oznacza, że dostępna jest na konsolę tego dystrybutora.

Trove

Tytuł ten przenosi Cię w sandboksowy świat fantasy. Dzięki zdobywaniu określonych surowców i wytwarzaniu narzędzi, gracz może zmieniać otaczający teren i wznosić na nim imponujące konstrukcje. Grafika bazuje na technologii wokselowej, prezentującej trójwymiarowe, sześcienne bryły. Za stworzenie tej pełnej magii produkcji stoi cenione amerykańskie studio Trion Worlds. Generowany losowo otwarty świat otwiera przed Tobą niezliczone perspektywy. Oferuje przenoszenie się z krainy do krainy, przy czym każda jest niepowtarzalna. W podróż do innych krain możesz wybrać się również zmieniając serwer! Jako że gra jest wieloosobowa, w każdej krainie masz szansę spotkać również innych graczy, tworząc razem niepokonaną drużynę. Co ważne, pozycja ta jest darmowa. Jeżeli poszukujesz innych podobnych gier, jednak nie chcesz wydawać wszystkich zaskórniaków, a nie znajdujesz nic darmowego, odwiedź GG.deals i sprawdź aktualne promocje na ciekawe pozycje gamingowe. Możesz być zaskoczony, jak wiele jest szans na dobry deal!

Craft the World

Tutaj akcja toczy się w losowo generowanym świecie, zamieszkanym przez rozmaite niebezpieczne stworzenia. Głównym Twoim celem jest stawianie czoła wrogim napastnikom i wzniesienie potężnej twierdzy poprzez pozyskiwanie niezbędnych surowców. Aby jednak tak się stało, potrzebujesz sprzymierzeńców — krasnoludów. Na start otrzymujesz więc jednego krasnoluda, a wraz z rozwojem gry stworzysz drużynę. Ciekawie rozwiązane jest rozdzielanie obowiązków naszym poddanym. Zwykle w tego typu grach rozkazy członkom swojej drużyny wydaje się bezpośrednio. Tutaj zaś zaznaczasz tylko obszar na mapie, a rozdzielanie zadań należy do sztucznej inteligencji. Za powstanie gry odpowiada studio Dekovir Entertainment.

The Planet Crafter

Twórcą tej niezwykle ciekawe pozycji jest studio Miju Games. Na początku skupiasz się na walce o przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku obcej planety, stanowiącej nie lada wyzwanie. Gracz musi być czujny, aby unikać naturalnych zagrożeń, stawiać czoła agresywnym stworzeniom i skoncentrować się na zarządzaniu zapasami tlenu. Wszystko to toczy się na tle obcego globu pełnego wraków statków, w których można znaleźć cenne zasoby. Kiedy już uda się osiedlić na obcej planecie, otwierają się nowe możliwości. Rozbudowa bazy da dostęp do jeszcze bardziej zaawansowanych ulepszeń. Głównym filarem rozgrywki jest zaawansowany system craftingu, który pozwala graczowi na tworzenie nowych przedmiotów, maszyn oraz rozbudowę bazy. W grze istnieje rozbudowane drzewko technologiczne, które umożliwia ulepszanie i doskonalenie wszystkich konstrukcji, zwiększając ich użyteczność. Świat tej innowacyjnej gry survivalowej, obserwujesz z perspektywy pierwszej osoby. 

No Man’s Sky

Marzysz o eksploracji planet i księżyców? Chcesz zwiedzać nieznane krainy pieszo lub za pomocą różnych pojazdów? Ta gra, opracowana przez Hello Games, jest dla Ciebie, jeśli uwielbiasz przestworza kosmiczne, a do tego rozbudowany crafting, cenisz sobie pozyskiwanie surowców ze skał i tworzenie nowych przedmiotów. Nie ominie Cię też walka z nieprzyjazną fauną, ale możesz też liczyć na całkiem uroczą przyjaźń z licznymi stworzeniami. Przed Tobą gigantyczna galaktyka, składająca się z ponad osiemnastu trylionów ciał niebieskich. W ramach swoich licznych przygód masz szansę finalnie dotrzeć do jej centrum i sprawdzić, co się w nim znajduje.

 


Dasz się wciągnąć w podróż do różnorodnych światów, gdzie granice zależą tylko od wyobraźni, a możliwości są niemal nieograniczone? Czy gotowy jesteś poznać gry, które oferują mieszankę konstruowania, eksploracji i adrenaliny? Jeśli masz swoich gamingowych faworytów, nie pozostaje nic innego jak poprosić znajomych, aby przy najbliższej okazji sprezentowali Ci karty podarunkowe, które wykorzystasz dokładnie na te pozycje, które przypadły Ci do gustu!

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij