Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 06 wrzesień 2023 Aktualizacja 06 wrzesień 2023

Czym jest e-sport?

bolda500 06 wrzesień 2023

Przez lata sport większości z nas kojarzył się z wysiłkiem fizycznym. Było to niezbyt doprecyzowane myślenie, gdyż przecież Międzynarodowy Komitet Olimpijski już od lat uznaje szachy za dyscyplinę sportu. Dlatego też niekoniecznie sport musi wiązać się z boiskiem, kortem, kontaktem twarzą w twarz. Świetnym tego przykładem jest właśnie e-sport, który ostatnimi czasy bije wielkie rekordy popularności. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się nieco tej nowej dyscyplinie. Co zatem powinniśmy wiedzieć o e-sporcie?
 

Geneza e-sportu

Kiedy spojrzymy na to, jak dziś e-sport jest popularny, to zapewne pomyślimy o tym, że jest to coś nowego w świecie gier komputerowych. Tymczasem okazuje się, że początki sięgają jeszcze II połowy XX wieku. Można powiedzieć, że kamień węgielny pod gry wideo został położony już w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto wprowadzać pierwsze gry elektroniczne. Niektórzy uważają, że e-sport narodził się w 1958 roku, gdy powstała gra Tennis for Two. Dawała ona już przecież możliwość wzajemnej rywalizacji. Gra Spacewar! z 1962 roku wprowadziła kolejną możliwość rozgrywki między 2 graczami. Bardzo ważną datą jest 19 października 1972, kiedy to w Laboratorium Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Stamford zorganizowało pierwszy na świecie turniej e-sportowy o nazwie Międzygalaktyczna Olimpiada Wojen Kosmicznych. W 1980 roku miały miejsce Mistrzostwa Space Invaders, w których wzięło udział ponad 10 tysięcy graczy. Zaczęto przy tym wprowadzać gry z tablicami najlepszych wyników. W 1983 roku odbyło się North American Video Game Challenge, które uchodzi za pierwszy duży turniej z grami wideo. Mniej więcej w tym samym czasie w Niemczech powstała pierwsza liga w Atari. O wiele większy rozwój zaobserwować możemy od lat 90.
 
Wtedy też zaczęto organizować Nintendo World Championships. Jednak największe emocje przyniosło wprowadzenie gier nastawionych na grę online LAN. Zaczęto organizować zarówno lokalne, krajowe, jak i międzynarodowe zawody, turnieje w popularnych grach. Ogromnym sukcesem gry wideo okazały się w Korei Południowej, gdzie zaczęto e-sport traktować na poważnie i profesjonalnie.
 
W 2003 roku we Francji odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w Sportach Elektronicznych. To zapoczątkowało tworzenie na serio wielu profesjonalnych ekip e-sportowych, lig i turniejów, które zaczęły zyskiwać na popularności, jak i zwiększać pulę nagród na graczy. Wtedy też de facto rodzi się e-sport w Polsce, więc nie jesteśmy tak bardzo w tyle za Zachodem.

Dalszy rozwój

Właśnie przełom lat 90. i nowego wieku okazał się decydujący dla świata e-sportu. To wtedy na rynku pojawiają się kultowe produkcje jak Counter-Strike, Quake 3, Starcraft, Unreal Tournament. Były one tworzone właśnie pod rozgrywkę wieloosobową i dawały możliwość wykazania się graczom. W tym samym czasie pojawiają się także kasyna internetowe, które również korzystają z gier wideo, ale innego typu. Do dziś są one równie popularne, czego dowodem jest choćby możliwy do odebrania w Lemon Casino kod promocyjny bez depozytu czy inne nagrody.
 
Na rozwój e-sportu wpływ mają także zmiany technologiczne. Coraz więcej osób zyskuje dostęp do internetu, komputerów, a wkrótce także pojawiają się konsole nowej generacji z możliwością gry online. Zawodami e-sportowymi zaczynają się interesować najwięksi producenci elektroniki, przez co decydują się na sponsoring turniejów, drużyn, a wkrótce same zaczynają organizować zawody. Do dziś mamy kilka najważniejszych wydarzeń w świecie e-sportu. To przede wszystkim:
  • League of Legends World Championship
  • Fortnite World Cup
  • CSGO Major Championships
  • The International (TI)
  • Intel Extreme Masters World Championship
  • Gamers8 Festival.
Oczywiście takich wydarzeń jest o wiele więcej, gdzie jedne związane są tylko z jedną grą, a inne zaś stanowią zawody z wieloma tytułami. Cała branża warta jest już dziesiątki miliardów dolarów!
 
Zapomnieliśmy przy tym wspomnieć o tym, że coraz więcej krajów, zwłaszcza w Azji już zaklasyfikowało bądź ma w planach uznać e-sport za jedną z dyscyplin sportu, na równi z piłką nożną czy koszykówką. Nie jest wykluczone, że kiedyś doczekamy się zmagań tego typu na olimpiadzie.

 


Kto może zostać e-sportowcem?

Jeśli od czasu do czasu grywasz sobie w wybrane gry wideo i nagle pomyślałeś o tym, że możesz zostać e-sportowcem, to mamy niestety dla Ciebie złe wieści. Twoje szanse na sukces są takie same jak w piłce nożnej (gdy grasz na orliku). Tak się akurat składa, że e-sport ma wiele wspólnego z typowymi fizycznymi dyscyplinami sportu - sukces osiągają tutaj tylko najlepsi. Często trening zaczyna się tu już od najmłodszych lat. Trzeba spędzać wiele godzin na graniu, ale nie tylko dla czystej rozrywki, lecz udoskonalaniu taktyki, poznawaniu różnych smaczków związanych z konkretnymi tytułami. Nie bez znaczenia ma także sprzęt – im jest on lepszy, droższy, tym nawet minimalnie zwiększają się nasze szanse.
 
Najlepsi gracze zaczynają być rozpoznawalni online, zakładają sobie konta na Twitchu, zdobywają fanów. Jeśli z sukcesem biorą udział w amatorskich lub półprofesjonalnych zawodach, to mają szansę zostać dostrzeżeni przez zawodowe teamy, firmy, które zajmują się e-sportem. Taki gracz potem dostaje się do drużyny, gdzie musi cały czas trenować. Rozgrywka wymaga nieustannej aktywności, usprawniania niektórych działań. Kto pozwala sobie na chwile lenistwa, może z łatwością wypaść z drużyny, ligi. E-sport dla takich osób po prostu staje się formą zarobku, gdzie można liczyć na stałą pensję czy też środki z nagród turniejowych. Warto jednak pamiętać, że nawet mimo braku sukcesu w świecie e-sportu, nadal można coś osiągnąć choćby poprzez Twitch czy kanał na Youtube.
 
Jak zatem widać, sport elektroniczny to coś poważnego, co dla wielu osób staje się ważniejsze od piłki czy innych sportów. Z roku na roku będzie tylko zyskiwał na popularności, więc nie należy go lekceważyć.

 


Oceń artykuł
4.5 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (2 ocen)
Udostępnij