Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 16 styczeń 2012 Aktualizacja 16 styczeń 2012

STOP SOPA !!! SOPA BLACKOUT

Minecraft Polska 16 styczeń 2012 

Markham Erickson z NetCoalition zapewnił, że największe internetowe korporacje, jak Google, Amazon, Facebook, Twitter czy Wikipedia, rozważają niezwykle drastyczny ruch - zniknięcie z sieci na 12 godziny.

Jego wcielenie w życie byłoby zdecydowanie ewenementem w dotychczasowej historii globalnej pajęczyny, jednak ze względu na jednoczesne ogromne straty finansowe jego realizacja stoi pod dużym znakiem zapytania.

W zamierzeniach pomysłodawcy - portalu Reddit.com - SOPA Blackout Day polegać ma na jednoczesnym wyłączeniu usług internetowych przez strony i portale na całym świecie.

Wyłączenie to ma się odbyć w środę, 18 stycznia 2012 roku w godzinach 13:00-1:00 czasu UTC (14:00-02:00 czasu polskiego).

Ponieważ przeciwnikami wprowadzenia SOPA są tacy giganci jak np.: Google, Facebook, Yahoo, Wikipedia, AOL, PayPal, jeśli akcja ta się powiedzie, może być to największy wstrząs dla internetu od czasu jego powstania.

Z drugiej strony, jeśli akcja się nie powiedzie i Stop Online Piracy Act przejdzie w amerykańskim senacie, może to także być, jak utrzymują przeciwnicy ustawy, wstrząs dla internetu, tym razem jednak długotrwały.

Co to jest SOPA?

SOPA - Stop Online Piracy Act (inna nazwa: H.R. 3261) oraz pokrewny PIPA - PROTECT IP Act (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011) to mocno kontrowersyjne projekty ustaw zgłoszone w amerykańskim Senacie mające w zamierzeniu dać właścicielom praw autorskich narzędzia do walki z łamaniem ich praw do własności intelektualnej w internecie.

Narzędzia te pozwalałyby walczyć, między innymi, z zagranicznymi serwisami internetowymi pozostającymi poza jurysdykcją amerykańską.

Argumenty przeciwko SOPA.

Zagrożenie dla stron tworzonych przez użytkowników.

Mocnym argumentem przeciwników jest także uwaga, że strony tworzone przez użytkowników ("user generated content sites"), takie jak: Youtube, Flickr czy Vimeo nie będą miały żadnych szans aby zadowolić ustawodawcę i będą musiały, prędzej czy później, zniknąć z internetu.

I nie pomogą tu, już przecież, stosowane filtry i usuwanie spornych treści bo całkowite, natychmiastowe wyeliminowanie lub wręcz niedopuszczenie do publikacji kontentu łamiącego ustawę jest technicznie awykonalne.

Tym bardziej, że istniejący już od 1998 roku "Digital Millennium Copyright Act (DMCA)" nie karający wydawców za opublikowanie spornych treści do czasu otrzymania informacji od właściciela praw autorskich, miałby być zastąpiony SOPA'ą, która umożliwia sądowi natychmiastowe (bez wcześniejszych informacji od właściciela praw) zamknięcie stron publikujących podejrzane treści.

Przeciwnicy SOPA

Przeciwnikami ustawy SOPA są głównie giganci branży internetowej, tacy jak: Google, Yahoo, Twitter, Facebook, AOL, eBay, LinkedIn, Mozilla, Reddit, MojangAB, Wikimedia Foundation ale też organizacje broniące praw człowieka: Reporterzy bez Granic, Human Rights Watch, Electronic Frontier Foundation, ACLU.

Ciekawostki:

GoDaddy.com, największy amerykański rejestrator domen internetowych i jedna z większych światowych serwerowni, początkowo popierał ustawę, jednak po proteście jej klientów, którzy masowo zaczęli zmieniać usługodawcę (m.in. Wikimedia zrezygnowała z usług GoDaddy) przeszedł na stronę przeciwników.

KOMENTARZE MILE WIDZIANE !!!! DOŁĄCZ DO PROTESTU I POWIADOM ZNAJOMYCH !!!


Oceń artykuł
1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 ocen)
Udostępnij