Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 24 styczeń 2022 Aktualizacja 07 luty 2022

Internet dla gracza – Jak wybrać najlepszą ofertę?

bolda500 07 luty 2022

Stabilny, szybki i niezawodny internet domowy to w dzisiejszych czasach podstawowe medium codziennego użytku. Dobra jakość połączenia z siecią jest bardzo istotna zwłaszcza dla osób, które pracują zdalnie lub np. często korzystają z gier online. Jaką ofertę internetu wybrać? Poznaj parametry, na jakie warto zwrócić uwagę, podejmując tę ważną decyzję!

Internet dla gracza – Ethernet czy Wi-Fi?

Z domowego internetu możesz korzystać, podłączając swój komputer do routera za pomocą kabla Ethernet bądź bezprzewodowo, poprzez szybkie Wi-Fi. Pierwsza z tych opcji uchodzi za bardziej stabilną, ponieważ nie wiąże się z zagrożeniem utraty połączenia ze względu na brak zasięgu czy chwilowe zakłócenia.
 
Internet przewodowy, w przeciwieństwie do Wi-Fi, gwarantuje najlepszą możliwą jakość połączenia oraz szybkość transmisji danych, niezależnie od tego, ile urządzeń jest podłączonych do sieci w tym samym czasie. Umożliwia też skuteczniejszą ochronę przed cyberatakami, co jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z zewnętrznych serwisów lub pobierania dużej ilości plików z wirtualnych źródeł.
 
Korzystanie z internetu „z kabla” może być jednak niewygodne, zwłaszcza jeżeli Twoim urządzeniem docelowym jest laptop, a nie komputer stacjonarny. Jeżeli chcesz mieć możliwość łatwego przemieszczania się z miejsca na miejsce w czasie pracy, najlepszym rozwiązaniem jest użytkowanie szybkiego Wi-Fi.
 
Jeżeli łącze internetowe jest nowoczesne i stabilne, problem ze słabym sygnałem raczej nie występuje. Wyjątkami są sytuacje, w których obszar objęty zasięgiem routera jest bardzo duży, budynek ma wiele kondygnacji lub grube ściany. Wówczas również można korzystać z bezprzewodowego internetu, nawet w tak wymagających celach, jak granie w gry online. Wystarczy zainstalować wzmacniacze sygnału Wi-Fi, takie jak UPC WIFI POD. Urządzenia należy podłączyć do gniazdek elektrycznych i skonfigurować w aplikacji, aby połączyły się z routerem. W efekcie silny sygnał internetowy zostaje rozprowadzony po całym żądanym obszarze.

Jakie cechy powinien mieć internet dla gracza?

Osoby grające w gry komputerowe online często mają specyficzne wymagania dotyczące parametrów sprzętu (laptopa gamingowego, konsoli, pada) oraz jakości internetu. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie ma gorszego sposobu na przegranie rozgrywki niż nagła utrata połączenia z siecią. Jaki powinien być zatem internet dla gracza? Wybierając ofertę dla siebie, zwróć uwagę, czy spełnia poniższe wymagania.

Nowoczesna technologia

Technologii dostarczania internetu do odbiorców jest obecnie kilka. Najnowszą i najbardziej wydajną z nich stanowi światłowód (FTTH). Umożliwia uzyskanie szybkiego i stabilnego łącza o prędkości przesyłu danych nawet do 1 Gb/s. Jest przy tym mało awaryjny – w przeciwieństwie do starszych technologii, nie ulega zakłóceniom wynikającym z oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki atmosferyczne na zewnątrz.

Stały dostęp do usługi

Nowoczesny internet światłowodowy cechuje się brakiem limitu transferu danych. Użytkownik nie ma miesięcznych ograniczeń w pobieraniu i przesyłaniu megabajtów, co jest szczególnie istotne przy korzystaniu z gier online. To właśnie przepływowość wpływa m.in. na szybkość ładowania się stron czy liczbę aplikacji, z których możesz swobodnie korzystać na swoim urządzeniu w tym samym czasie.

Niezawodność urządzeń

Internet dla gracza wymaga routera o odpowiednich parametrach technicznych. Warto, aby nie działał wyłącznie w częstotliwości 2.4 GHz, ale inteligentnie przełączał się na pasmo 5 GHz i z powrotem, w zależności od aktualnych warunków oraz potrzeb.

Łatwo dostępny support

Obsługa klienta prowadzona na wysokim poziomie to jeden z warunków koniecznych przy dostarczaniu szybkiego i stabilnego internetu domowego. Zgłoszenie awarii lub innego problemu z korzystaniem z sieci powinno być łatwe i możliwe do przeprowadzenia na różne sposoby. Warto zwrócić uwagę, czy dostawca usługi oferuje support telefoniczny, ale także dostępny np. w aplikacji mobilnej.

Reklama


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij