Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 06 wrzesień 2022 Aktualizacja 06 wrzesień 2022

Jak przyspieszyć starego laptopa?

bolda500 06 wrzesień 2022

Laptopy cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i nic dziwnego, że wiele osób wybiera je nad PC-tami. Część z nas posiada naprawdę stare urządzenia i jednocześnie niezbyt zasobny portfel, przez co kupno nowego przenośnego komputera nie zawsze wchodzi w grę.
Czy można jednak dać drugie życie staremu laptopowi? Okazuje się, że tak, choć czasami może to wymagać pewnych inwestycji, ale nadal mniejszych niż kupno nowego sprzętu. Poniżej przedstawiamy sposoby, na przyspieszenie starego laptopa.

1. Zamontuj dysk SSD

Wiele ze starych komputerów jest wyposażona w dyski HDD, które w dzisiejszych czasach służą raczej tylko jako magazyny danych. Nie bez powodu, ponieważ HDD-ki nie dorównują prędkością nawet najsłabszym SSD-kom. Dlatego też dobrym pomysłem na przyspieszenie leciwego urządzenia może okazać się inwestycja w dysk SSD do laptopa 
(polecamy zerknąć na podlinkowane zestawienie najlepszych modeli na zaprzyjaźnionym portalu XGP). Ceny takowych komponentów wahają się od 200 do nawet 1000 zł, ale oczywiście w tym przypadku warto postawić na tańszy model – w końcu rozbudowujemy stary sprzęt i nie ma sensu inwestować w niego nie wiadomo jak dużej sumy pieniędzy.

 


2. Sformatuj laptopa

Sformatowanie dysku i postawienie systemu na nowo z pewnością nie zaszkodzi, a może tylko pomóc, jeżeli chodzi nam o przyspieszenie pracy laptopa. W zależności od stopnia zaniedbania komputera format może naprawdę tchnąć w niego nowe życie. Z drugiej strony nie można oczekiwać cudów, ale zdecydowanie warto spróbować tego triku – w końcu to nic nie kosztuje. Przed wyczyszczeniem dysku warto jednak zrobić ewentualny backup.

3. Wyczyść laptopa

Format już omówiliśmy, więc teraz przejdźmy do kwestii czyszczenia laptopa, ale nie jego plików, a samej konstrukcji. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto rozkręcić urządzenie i pozbyć się zaległych w nim kłębów kurzu i innych zanieczyszczeń. Taka akcja może sprawić, że temperatury urządzenia spadną, w konsekwencji czego jego wydajność nie będzie aż tak tłumiona.
 
Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie rozkręcać i czyścić komputer, warto zlecić to pracownikom okolicznego serwisu. Taka usługa nie kosztuje wiele, ale może sporo pomóc.

Podsumowanie

To by było na tyle, jeżeli chodzi o nasze porady na temat tego, jak przyspieszyć pracę starego laptopa. Przytoczone przez nas trzy metody można oczywiście połączyć – "w pakiecie" z pewnością dadzą one jeszcze lepszy efekt niż osobno.
 
A może Wy macie jeszcze jakieś sprawdzone sposoby, które mogą ożywić leciwy już komputer przenośny? Jeżeli tak, to koniecznie dajcie nam znać w komentarzach poniżej!

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij