Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 07 wrzesień 2022 Aktualizacja 07 wrzesień 2022

Wybieramy komputer do gry w Minecrafta

bolda500 07 wrzesień 2022

Minecraft to jedna z najpopularniejszych gier. Ma fanów na całym świecie. Codziennie uruchamiają ją setki tysięcy użytkowników, którzy chcą stworzyć nowe elementy świata i wyczarować pikselowe konstrukcje. Jeśli chcesz dołączyć do świata Minecrafta, sprawdź, jakiego komputera potrzebujesz.
 

11 lat fenomenu Minecrafta

Skąd wzięła się tak duża popularność Minecrafta? Gracze docenili przede wszystkim możliwość tworzenia kreatywnych konstrukcji i budowania własnego świata. Minecraft zrewolucjonizował gaming, który stał się czymś więcej niż tylko wirtualną rozrywką. Minecraft na dobre zapisał się w popkulturze. Liczne filmiki na YouTube, koszulki, kubki i inne gadżety sprawiają, że grę znają osoby, które nigdy jej nie uruchomiły.
 
W Minecrafcie wyobraźnia graczy jest nieograniczona. Duża liczba elementów do tworzenia konstrukcji sprawia, że każdy z nich może zbudować, co tylko zechce. Twórcy zadbali o to, by nikt się nie nudził. Spod kilofa użytkowników wychodzą prawdziwe cuda, którymi gracze chętnie dzielą się w sieci.
 
Minecraft istnieje na rynku od 2011 roku, dlatego wymagania sprzętowe gry prezentują się dość skromnie w porównaniu do tytułów wychodzących obecnie. Czego potrzeba, by uruchomić grę na swoim komputerze? Minimalne wymagania sprzętowe obejmują system operacyjny Microsoft Windows XP 32-bitowy lub nowszy oraz procesor Intel Pentium 4 1,6 GHz. Do zainstalowania gry potrzeba 1 GB wolnej przestrzeni na dysku. Ponadto w komputerze powinna znajdować się pamięć RAM 512 MB i karta graficzna NVIDIA GeForce 4 MX 440 lub AMD Radeon HD 3200.

 


Jaki komputer do Minecrafta?

Do grania w Minecraft w zupełności wystarcza starszy komputer lub laptop sprzed kilku lat. Sprzęty z tego okresu spełniają minimalne i rekomendowane wymagania sprzętowe. Dzięki temu gracz nie musi inwestować w nowy sprzęt, by sprawdzić, czy Minecraft jest dla niego. Do grania w zupełności wystarczają komputery, których cena wynosi około 2500 zł.
 
 
Jeśli gracz chce uruchomić dodatki do Minecraft, powinien przygotować sprzęt o wyższej wydajności. Podstawowa wersja gry z 2011 roku ma niewielkie wymagania sprzętowe, jednak nowsze rozszerzenia rządzą się swoimi prawami. W przypadku ostatnich rozszerzeń przydaje się nawet karta graficzna z ray tracingiem. Technologia sprawia, że grafika w grze jest płynna i realistyczna. Jednocześnie zakup komputera z kartą graficzną obsługującą ray tracing to wydatek nawet 4-5 tysięcy złotych. Dla fanów starego, poczciwego Minecrafta może to być zbyt wysoka kwota. Jeśli chcą jednak wypróbować również inne gry z ostatnich lat, powinni pomyśleć o komputerze stacjonarnym do gier z tej półki cenowej.
 
Przeczytaj o tym jak poprawić płynność gry w Minecraft w tym poradniku.
 

Jakie wersje Minecrafta są dostępne?

Minecraft Classic to wersja gry, która bazuje na pierwotnym kodzie, stworzonym przed debiutem tytułu na rynku. Gra jest prosta i pozbawiona wielu dodatków i ulepszeń. Jest w pełni darmowa i dostępna w przeglądarce www, dlatego korzysta z niej wielu początkujących graczy. Minecraft Classic umożliwia zapoznanie się ze światem gry i sprawdzenie, czy zabawa w takiej formie odpowiada graczowi.
  • Minecraft: Java Edition to podstawowa wersja gry, przystosowana do instalacji na systemach Microsoft, Linux i macOS. Dzięki niej można prowadzić rozgrywkę z graczami z innych platform. Gracze mogą korzystać z licznych modów i skórek oraz pobierać aktualizacje wydawane przez twórców Minecrafta.
  • Minecraft: Windows 10 Edition to wersja mniej rozbudowana niż podstawowa. Zapewnia jednak wystarczająco dużo funkcji, by dobrze bawić się przez wiele godzin. Atutem jest synchronizacja z Xbox Live, która umożliwia osiąganie dodatkowych korzyści. Dodatkowo gracze mogą sprawdzić, jak wygląda rozgrywka w wersji VR, gdyż Minecraft: Windows 10 Edition jest kompatybilny z goglami Oculus Rift.
Dla graczy, którzy korzystają z urządzeń mobilnych, przygotowano z kolei Minecraft: Pocket Edition. Grę przystosowano do uruchomienia na platformach iOS i Android.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij