Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 10 maj 2023 Aktualizacja 10 maj 2023

Telefon do gier – jaki wybrać?

bolda500 10 maj 2023

(Zdjęcie główne artykułu - Zdjęcie poglądowe Adobe Stock)
 
Istnieje wiele telefonów, które świetnie nadają się do grania online, a wybór zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych preferencji oraz budżetu, którym dysponujesz. Pamiętaj, że dobry telefon do gier to nie tylko wysoka wydajność ekranu, procesora i baterii, ale również odpowiednie oprogramowanie, dobrej jakości i sporych rozmiarów wyświetlacz oraz intuicyjne sterowanie, które pozwoli Ci mieć pełną kontrolę nad grą.

Telefon do gier – parametry techniczne

Rynek nie poprzestaje w dostarczaniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań, które mają na celu poprawę jakości i wydajności urządzeń dla graczy. Dostępność sieci 5G sprawia, że użytkownicy mogą korzystać z bardzo szybkiego Internetu, co jest szczególnie ważne w przypadku gier online, a w ślad za tym stawia też coraz większe wymagania urządzeniom do gamingu.
 
Telefon do gier powinien mieć silny procesor, który poradzi sobie z nawet najbardziej wymagającą grafiką. W niektórych smartfonach procesory wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji (AI) wznosząc rozgrywkę na jeszcze wyższy „level” np. poprzez dostosowanie jasności ekranu do aktualnie dostępnego światła naturalnego. Niektóre modele telefonów korzystają też z AI dla zoptymalizowania wydajności, poprawy jakości obrazu i dźwięku oraz sterowalności.
 
Aby móc uruchamiać gry o wysokich wymaganiach sprzętowych zalecane jest przynajmniej 6-8 GB pamięci RAM, która służy do przechowywania danych tymczasowych i wykonywania operacji przez procesor, bez konieczności korzystania z dysku twardego. Wiele flagowych smartfonów oferuje już nawet 12 GB pamięci RAM. Taka pamięć pozwala na rozgrywkę w najlepszych warunkach technicznych.
 
Pamięć wewnętrzna telefonu jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na wydajność gier mobilnych. Im większa pamięć wewnętrzna, tym więcej gier i aplikacji można zainstalować na urządzeniu. Uzyskanie płynności w najnowszych grach wymagać może bardzo wysokich parametrów w tej kwestii. Obecnie niektóre marki oferują już telefony o pamięci wewnętrznej 1TB, idealne do obsługi Twojego własnego centrum rozrywki.
 
Wydłużony czas pracy na baterii to bardzo ważna cecha telefonu przeznaczonego do gier, gdyż granie jest jednym z najbardziej energochłonnych zastosowań telefonu. Warto wybierać telefony, które mają baterię o pojemności około lub powyżej 4000 mAh oraz przyjrzeć się bliżej energooszczędności całego urządzenia oraz prędkości ładowania.

 


Telefon do gier – udogodnienia dla graczy

Większy i lepszej jakości wyświetlacz pozwoli dostrzec szczegóły i uniknąć błędów podczas gry. Dodatkowo, im wyższa będzie częstotliwość odświeżania ekranu, tym płynniejsza będzie rozgrywka. W standardowych telefonach częstotliwość odświeżania wynosi zazwyczaj 60 Hz. W telefonach dla graczy, częstotliwość ta może wynosić nawet 90 Hz i 120 Hz. Dzięki temu ruchy na ekranie wyglądają na bardziej naturalnie i płynnie, a Ty łatwiej możesz dostrzec każdy szczegół i uniknąć błędów w grach.
 
Telefon powinien mieć też odpowiednie przyciski lub tryb gry, które ułatwią sterowanie podczas rozgrywki. Niektórzy producenci oferują specjalne oprogramowanie dla graczy online. Zastosowane w wybranych smartfonach funkcje optymalizują ich pracę (np. poprzez czasowe blokowanie powiadomień), przyczyniając się tym samym do zwiększenia szybkości i płynności w grach.
 
Istnieją na rynku także modele z bardzo specyficznymi udogodnieniami dla graczy, jak elastyczne ekrany czy funkcje haptyczne, co oznacza, że wibracje są dostosowane do interakcji w grze, dzięki czemu odczucia z gry są jeszcze bardziej realistyczne.
 
*Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij