Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 22 maj 2023 Aktualizacja 28 czerwiec 2023

Upgrade komputera? Sprawdź te nowości sprzętowe

bolda500 28 czerwiec 2023
Twój komputer nie jest już tak wydajny, jak w dniu zakupu? Prawdopodobnie przyda mu się mały upgrade podzespołów. Możesz dołożyć więcej pamięci RAM, wymienić kartę graficzną, a nawet podkręcić procesor CPU. Przydadzą Ci się też akcesoria dodatkowe, które uczynią Twoje sesje przed komputerem bardziej wygodnymi.

Najtańszy upgrade? Zwiększ pamięć RAM

Pamięć RAM uchodzi za jeden z najtańszych komponentów wchodzących w skład komputera. Podczas, gdy ceny kart graficznych GPU oraz procesorów CPU potrafią sięgać wielu tysięcy, pamięć RAM nadal trzyma się okolic kilkuset złotych. Dodatkową kość z pamięcią wystarczy wpiąć w odpowiedni pin na karcie głównej. Jest to najprostszy sposób na upgrade komputera, gdyż pamięć RAM możesz dołożyć praktycznie zawsze — i to bez pozbywania się poprzednich kości.
 
Skąd możesz wiedzieć, że Twój komputer potrzebuje więcej pamięci RAM? Odpowiedź jest prosta: kiedy system nie radzi sobie z jednoczesną obsługą kilku aplikacji naraz. Pamiętaj, że w dzisiejszych czasach standardem jest 8, a nawet 16GB pamięci RAM. Choć bardziej wymagający użytkownicy powinni celować w 32GB.

Nowa karta graficzna — czy to zawsze droga inwestycja?

Jeśli najnowsze gry na Twoim komputerze lagują, to prawdopodobnie odpowiada za to nie do końca optymalna karta graficzna. W przeciwieństwie do RAMu, GPU nie możesz “dołożyć” — musisz za to wymienić cały podzespół. W dzisiejszych czasach ceny nowych kart graficznych potrafią sięgać niebotycznych sum, dlatego jej upgrade powinien być przemyślaną decyzją.
 
Zadaj sobie pytanie: “jaki budżet mogę przeznaczyć na nową kartę?”. Jeśli Twoja suma pieniędzy nie wystarczy Ci na GPU dużo lepsze, niż aktualnie posiadane — to prawdopodobnie nie będzie to dobra inwestycja. Znacznie rozsądniej będzie wstrzymać się z decyzją i odłożyć na nieco lepszy sprzęt, czyli taki z:
  • pamięcią VRAM o wartości przynajmniej 12GB,
  • przepustowością na poziomie 360 GB/s,
  • taktowaniem na poziomie 15.000 MHz.
Statystycznie ceny kart graficznych wzrosły o około 200% w przeciągu ostatnich kilku lat. Upgrade GPU do takiego, które jest tylko nieco lepsze od Twojego obecnego, można określić jako nieoptymalny wydatek. Wydajność Twojego komputera w grach zwiększy się minimalnie, a Ty wyzerujesz cały swój budżet na sprzęt. Radzimy dołożyć nieco pieniędzy i kupić dobrą kartę.

 

Reklama

A może wystarczy podkręcić procesor?

Kto powiedział, że do upgrade’u komputera potrzebne są nowe podzespoły? Ciekawą opcją jest też podkręcanie procesora CPU. Konieczne jest do tego wykorzystanie odpowiedniej płyty głównej, np. w przypadku Intela jest to motherboard z chipsetem z serii Z.
 
Tego typu motherboardy tworzone są specjalnie z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach (w tym graczach), którzy chcą wycisnąć ze swojego procesora maksimum możliwości. Jeśli nie posiadasz płyty głównej z odpowiednim chipsetem, to sklep Komputronik posiada w tym zakresie szeroką gamę produktów.

Upgrade akcesoriów komputerowych

Oprócz wydajnych podzespołów, powinieneś mieć też wygodne i wytrzymałe akcesoria komputerowe. Mamy tutaj na myśli głównie:
  • Klawiaturę mechaniczną. Wielogodzinne pisanie / granie w gry potrafi solidnie zmęczyć palce. Wybierz klawiaturę ze swoim ulubionym typem switchy i wygodną podpórką, a Twoje nadgarstki Ci podziękują.
  • Mysz gamingową. Dlaczego akurat do gier? Gdyż taki sprzęt idealnie leży w dłoni, jest wyposażony w sporą liczbę przycisków funkcjonalnych, a na dodatek obsługuje wysokie DPI (przydatne przy dynamicznych ruchach myszką).
  • Fotel biurowy. Pobyt przed komputerem powinien być nie tylko komfortowy, ale też bezpieczny dla zdrowia. A nic nie zadba o Twój kręgosłup tak dobrze, jak odpowiednio dopasowany fotel biurowy.
Możesz też zainwestować w regulowane biurko, podkładki pod nadgarstki czy chłodzący wiatrak na USB. Warto pomyśleć o wygodnych akcesoriach zwłaszcza wtedy, gdy sporo pracujesz przed komputerem. Taka styl życia nie sprzyja zdrowiu, dlatego warto mu nieco pomóc.
 
Artykuł sponsorowany.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 ocen)
Udostępnij