Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 21 czerwiec 2023 Aktualizacja 21 czerwiec 2023

Jak wybrać serwer fizyczny do hostowania gier?

bolda500 21 czerwiec 2023

Gry multiplayer nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością od wielu lat – to świetny sposób na wspólną rozrywkę ze znajomymi i nieznajomymi. W wielu tytułach niezbędny będzie jednak własny serwer. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania?
 

Hosting gier – rodzaje serwerów

Hostowanie gier może być wykonywane za pomocą różnych rozwiązań. Popularną opcją dla początkujących, a także dla osób szukających oszczędności, są serwery VPS oparte na technologii wirtualizacji. Będą one odpowiednie głównie przy rozgrywce w kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt osób. Przy większych wymaganiach znacznie lepiej sprawdzą się osobne, dedykowane serwery. Dzięki temu można mieć pełny dostęp do wszystkich zasobów – mocy obliczeniowej, pamięci RAM czy miejsca na dane. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowanie przy wielu grach: jednym z przykładów są serwery Minecraft dedykowane, które pozwolą na wspólną grę nawet w kilkaset osób.

Co powinien oferować dobry serwer fizyczny?

Serwer dedykowany to atrakcyjne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje wydajnego urządzenia o mocy pozwalającej na wykonywanie skomplikowanych procesów czy jednoczesny dostęp dla wielu użytkowników. Gry to tylko jedno z wielu możliwych zastosowań – do tego warto zwrócić uwagę na archiwizację kopii zapasowych, zadania z zakresu Big Data i uczenia maszynowego czy też hosting zaawansowanych aplikacji internetowych.
 
Jak jednak powinien prezentować się dobry serwer dedykowany, aby na pewno spełniał oczekiwania swoich użytkowników? Przede wszystkim niezbędna będzie duża moc obliczeniowa, spora ilość przestrzeni dyskowej oraz wydajna pamięć RAM. Istotna jest również przepustowość serwera. Najczęściej podstawowe opcje zapewniają 500 Mb/s, jednak przy dużej liczbie graczy lepiej postawić na wyższe wartości tego parametru.

 


Na jakie opcje serwera dedykowanego zwrócić uwagę?

Aby tworzyć własne serwery do gier takich jak Minecraft, wystarczy sprawdzić oferty firm zajmujących się tego typu rozwiązaniami. Szukając idealnej propozycji dla siebie, należy skupić się nie tylko na parametrach sprzętowych. Oprócz tego ważne będą również dodatkowe funkcje i zabezpieczenia w pakiecie z daną usługą.
 
W kontekście gier online warto zwrócić uwagę m.in. na ochronę anty-DDoS. To skuteczne zabezpieczenie infrastruktury, które będzie przydatne zarówno przy hostingu gier, jak i tworzeniu stron WWW, aplikacji internetowych czy serwerów plików. Do tego przydatna będzie opcja podwójnego zasilania, zapewniająca ciągłość działania. Takie dodatki do serwera mogą znacząco poprawić komfort użytkowania, jednocześnie nie podwyższając znacząco ceny za całą usługę. Oprócz konfiguracji samego urządzenia ważnym parametrem jest też SLA, czyli gwarantowany poziom dostępności. Dla największych dostawców, takich jak OVHcloud, wartość SLA wynosi co najmniej 99,9%.

Ile kosztuje dobry serwer fizyczny?

Korzystanie z serwera fizycznego to koszt co najmniej kilkuset złotych miesięcznie. Jest to znacznie droższa opcja niż VPS, jednak w zamian możemy liczyć na większą swobodę i wydajność, a także pełny komfort użytkowania. Rozwiązania o najwyższej przepustowości oraz najmocniejszej specyfikacji sprzętowej mogą kosztować nawet ponad 1 000 zł na miesiąc. Przy wyborze konkretnej propozycji należy zwrócić uwagę zarówno na możliwości serwera, jak i na jego cenę – obydwie z tych kwestii powinny być dostosowane do potrzeb oraz dostępnych zasobów użytkownika.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 ocen)
Udostępnij