Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 27 wrzesień 2023 Aktualizacja 27 wrzesień 2023

Karta RTX 3060 a wydajność w topowych grach

bolda500 27 wrzesień 2023
W ciągu ostatnich kilku miesięcy karty graficzne z serii GeForce RTX 30 od NVIDIA zrewolucjonizowały świat gamingu. Nie tylko dostarczyły niezwykłej wydajności, ale także wprowadziły nowe wrażenia wizualne za sprawą technologii ray tracingu i znacznego zwiększenia płynności. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wydajności karty NVIDIA GeForce RTX 3060. Zobaczymy, jak radzi sobie w najpopularniejszych grach.

Karta RTX 3060 a wydajność na topowych grach. Co warto wiedzieć na ten temat?

Najnowszy model RTX 3060 należy do rodziny kart RTX 30. Jest to naprawdę interesującą opcja dla graczy, którzy nie mają zbyt wielkich wymagań. Przetestowano Gigabyte RTX 3060 Eagle OC 12GB; póki co, testerzy są bardzo zadowoleni z podstawowego modelu tego producenta. Jest on wyposażony w niesamowite półpasywne chłodzenie, lekki aluminiowy radiator i dwa wentylatory. Cała konstrukcja jest również ozdobiona delikatnym i stylowym podświetleniem RGB. Nawet przy maksymalnym obciążeniu sięgającym tylko 180-190W, ta karta zapewnia naprawdę wygodne warunki pracy, utrzymując temperaturę poniżej 70 stopni Celsjusza. Dzięki tej niesamowitej wydajności, szczególnie w rozdzielczości 1080p, możemy być pewni, że RTX 3060 stanie się jeśli nie prawdziwym bestsellerem, to po prostu porządną pozycją wśród tańszych kart graficznych.
 
Warto jednak zaznaczyć, że komfortowe granie jest zapewnione przede wszystkim przy rozdzielczości 1080p. Ta karta wyróżnia się wyjątkową wydajnością w grach, ale zarówno testy:
  • Eurogamera,
  • TechRadaru,
  • Tom’s Hardware
jednoznacznie wskazują, że RTX 3060 został stworzony do gry w rozdzielczości Full HD. Brak wsparcia dla 4K można jednak zrekompensować, korzystając z technologii ray tracingu, która umożliwia generowanie ultra-realistycznych efektów oświetleniowych, cieniowania i odbić.

Karta RTX 3060 w różnych grach

Przykładowo, w przypadku gry Assassin’s Creed Valhalla przy rozdzielczości 1080p, karta utrzymuje się średnio na poziomie 63 klatek na sekundę, choć czasami zdarzają się spadki do 48 FPS. Przy rozdzielczości 1440p, rozgrywka staje się mniej płynna, osiągając średnio 50 FPS.
 
Również gra Death Stranding od Kojima Productions świetnie współpracuje z RTX 3060. Przy Full HD możemy osiągnąć aż 129 klatek na sekundę, co pozwala na płynną rozgrywkę nawet na monitorach o częstotliwości odświeżania 144 Hz. Co ciekawe, nawet przy rozdzielczości 1440p, karta radzi sobie bardzo dobrze, utrzymując klatkarz na poziomie 97 FPS.

 

Reklama

Karta RTX 3060 a wydajność na topowych grach? Podsumowanie

NVIDIA GeForce RTX 3060 to karta graficzna, która zapewnia imponującą wydajność w grach, zwłaszcza w rozdzielczości 1080p. To świetny wybór dla mniej wymagających graczy, którzy cenią płynną rozgrywkę i efekty ray tracingu. Jednak, jeśli planujesz granie w rozdzielczości 4K, może być potrzebne rozważenie wyższej klasy karty graficznej.
 
Należy pamiętać, że wydajność w grach zależy nie tylko od karty graficznej, ale także od innych podzespołów komputera. Takie podzespoły jak:
  • procesor,
  • ilość pamięci RAM,
  • rodzaj dysku twardego (HDD lub SSD)
również mają duże znaczenie dla działania gier na Twoim komputerze.
 
Dobrze dobrany procesor może znacznie zwiększyć wydajność gier, zwłaszcza jeśli są bardziej zależne od procesora. Ilość pamięci RAM również ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku gier o wysokich wymaganiach, gdzie większa ilość RAM może poprawić płynność rozgrywki. Z kolei użycie dysku SSD zamiast tradycyjnego HDD przyspiesza ładowanie gier i dostęp do danych, co znacznie poprawia komfort gry. Karta graficzna (w tym nawet takie modele jak RTX 3060 Ti czy RTX 4090) jest ważna, ale nie ona jedyna wpływa na komfort podczas gry.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij