Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 20 grudzień 2023 Aktualizacja 21 grudzień 2023

Jaki powinien być tani komputer do domu? Złożyć samemu, czy kupić gotowiec?

bolda500 21 grudzień 2023

Chcesz kupić nowy komputer do domu? W tej sytuacji najczęściej decydujemy się po prostu na wybór jednego z gotowych zestawów. Tak zwany “gotowiec” ma gwarancję i od razu po wyjęciu z pudełka możemy go użyć. Innym rozwiązaniem jest natomiast samodzielne kompletowanie podzespołów i zmontowanie ich. Ma to pewne zalety, ale też wady. Co będzie więc lepszym wyborem w przypadku niedrogiego komputera do domu?

Gotowiec, czy samodzielnie złożony zestaw?

Przy zakupie komputera niejednokrotnie decydujemy się na wybór gotowego zestawu. Oznacza to, że wszystkie podzespoły (procesor, pamięć, karta graficzna, itp.) są prawidłowo zamontowane. W tej sytuacji mamy też pewność, że komponenty zostały prawidłowo dobrane i przetestowane, a całość obejmuje pełna gwarancja. Sam proces montażu części wymaga też od kupującego pewnej wiedzy i doświadczenia. jeśli niepoprawnie podłączy jedną z części, może doprowadzić do usterki. Wydawałoby się więc, że wszystko przemawia za wyborem gotowego zestawu komputerowego.
 
Samodzielne składanie niedrogiego komputera ma natomiast trzy główne zalety. Przede wszystkim sprzęt o takiej samej specyfikacji będzie wtedy tańszy. Złożenie zestawu komputerowego przez profesjonalny sklep kosztuje około 300 złotych. To niewiele, biorąc pod uwagę wymienione już zalety. W przypadku taniego komputera do domu za 3000 złotych oznacza to jednak około 10% naszego budżetu. Przy tańszym sprzęcie koszt montażu części będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Decyzja o samodzielnym złożeniu komputera pozwoli też na dowolny dobór części. Nie muszą być też kupowane tylko w jednym sklepie, możemy więc poszukać promocji i oszczędzić. Ostatnia korzyść płynąca z tego rozwiązania polega na możliwości wykorzystania posiadanych już części. W przypadku budowy taniego komputera do domu każdy sposób na wydanie mniejszej sumy (lub przeznaczenie części budżetu na lepsze podzespoły) jest w końcu na wagę złota. Jeśli masz więc sprawny, markowy zasilacz o odpowiedniej mocy, czy wciąż dobrą obudowę do komputera - możesz użyć ich  podczas samodzielnego montażu części.
 
Jaki powinien być tani komputer do domu? Przede wszystkim zwróć uwagę na:
 • niezły procesor (np. Intel Core i3, Intel Core i5, AMD Ryzen)
 • co najmniej 9 GB RAM
 • dysk SSD o odpowiednio dużej pojemności
 • markowy zasilacz
 • system operacyjny (chyba, że już posiadasz takie oprogramowanie)
Jeżeli zależy Ci na graniu w gry komputerowe, w specyfikacji komputera musi się znaleźć niezła karta graficzna. W przypadku starszych lub niewymagających tytułów (ale też np. gier przeglądarkowych) karta zintegrowana okaże się wystarczająca. Kompromisem są bardzo dobre układy zintegrowane, które znajdziemy w nowoczesnych procesorach (np. Intel Iris Xe Graphics, który pozwoli na uruchomienie wielu nowych gier, choć na niskich ustawieniach grafiki). Ostatnie, o czym musimy pamiętać przy kupnie komputera, to dodatkowe akcesoria i peryferia. Komputer PC wymaga podłączenia monitora, klawiatury i myszki, czy głośników. Jeśli ich nie masz, uwzględnij dodatkowy koszt zakupu w swoim budżecie.

Składam komputer sam

Jak już wspomnieliśmy, samodzielne złożenie komputera to często ciekawa opcja. Przede wszystkim możemy wtedy nieco zaoszczędzić. Bardzo dobrą praktyką jest sprawdzenie oferty kilku sklepów i porównanie cen. Musimy mieć przy tym jednak na uwadze, że poszczególne części muszą do siebie pasować. Każdy producent części komputerowych stosuje własne oznaczenia, zwykle składają się z ciągu cyfr i liter. Osoba mniej zorientowana w temacie może więc mieć spory problem w wyszukaniu odpowiednich podzespołów do swojego komputera. Na stronie internetowej każdego dobrego sklepu komputerowego znajdziemy natomiast przydatny konfigurator PC. Dzięki niemu od razu dowiadujemy się, które części będą ze sobą zgodne. Jeśli już mamy ich listę, poszczególnych komponentów PC możemy poszukać również w konkurencyjnych sklepach. Czasami jednak poszukiwanie tańszych części i sprawdzanie, czy są kompatybilne, jest dość czasochłonne. Różnice w cenie mogą być natomiast niewielkie (kilka-kilkanaście złotych). Jeśli musimy przy tym kilka razy zapłacić za koszt przesyłki, trzeba przemyśleć, czy warto podejmować się takiego zadania.
Bez dwóch zdań samodzielne złożenie domowego komputera jest więc zadaniem dla znawców. Jeżeli dobrze czujesz się w podobnych zadaniach - warto spróbować swoich sił. Zamontowanie wszystkich części nie wymaga specjalistycznych narzędzi, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i niejednokrotnie zajrzeć do instrukcji. Pomocne może być tu też wsparcie znajomego, jeśli oczywiście składał już kiedyś komputer Pc.

Kupuję gotowy komputer

Jaki komputer do 2500 złotych wybrać - gotowy, czy samodzielnie składany? Gotowy zestaw PC ma sporo zalet:
 • wybierasz po prostu jeden z dostępnych w zakładanym budżecie modeli
 • komputer jest gotowy do użycia już po wyjęciu z pudełka
 • masz pełną  gwarancję na cały sprzęt
 • gotowy PC jest przetestowany, może mieć zainstalowany system operacyjny i niezbędne sterowniki
 • nie tracisz czasu na szukanie sprzętu, składanie PC i czytanie instrukcji montażu
 • na cały sprzęt możesz poszukać finansowania, na przykład rat 0%
Gotowy zestaw komputerowy daje nam więc pewność, że sprzęt będzie po prostu poprawnie i sprawnie działał. Warto jednak szukać takiego zestawu tylko w ofercie renomowanych, rzetelnych sprzedawców. Mamy wtedy gwarancję, że zestaw jest dobrze zbalansowany. Przed decyzją o tym, w którym sklepie kupić gotowy zestaw PC do domu, warto więc zapoznać się z opiniami innych klientów.

 

Reklama

 

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3 ocen)
Udostępnij