Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 21 luty 2024 Aktualizacja 21 luty 2024

Praca w branży gier – kogo szukają pracodawcy?

bolda500 21 luty 2024
Dla wielu osób praca w branży gier to spełnienie marzeń. Połączenie pasji z życiem zawodowym pozwala na efektywne budowanie kariery. Fascynujące i podlegające dynamicznym zmianom i ciągłemu rozwojowi środowisko stwarza możliwości do rozwoju talentów w wielu obszarach. Jakie kompetencje są przydatne w tej dziedzinie?

 

Reklama

Na czym polega praca w branży gier?

Polska branża gier komputerowych ma mocną pozycję na światowym rynku. Według danych z aportu „The Game Industry of Poland - report 2023”, który zostać opracowany m.in. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ten obszar gospodarki jest niezwykle perspektywiczny. W ciągu pięciu lat przychody z tego sektora wzrosły o 250% i wyniosły w 2022 roku 1 mld 286 mln euro.
 
Branża gier wciąż utrzymuje dynamikę wzrostu, a około 500 spółek prowadzi działalność w tej dziedzinie. Pracodawcy poszukują osób, które mają kompetencje z zakresu programowania, potrzebni są graficy, testerzy, product managerowie, ale też scenarzyści, analitycy, dźwiękowcy oraz kompozytorzy. Stale rośnie zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze.
Przykładem perspektywicznego zatrudnienia w branży gier jest np. stanowisko game developera. Zajmuje się on tworzeniem oprogramowania, stosując wydajne kody, optymalizując lub tworząc silnik gry, ulepszając jej mechanikę. Pracownicy na tym stanowisku zajmują się planem, projektem i produkcją gier na konsole, urządzenia mobilne i komputery. Mogą znaleźć zatrudnienie w studiach gier komputerowych lub firmach programistycznych, pracować w zespole lub świadczyć pracę zdalnie.

Poszukiwane kompetencje w branży gier

Wiele osób zastanawia się, jakimi kompetencjami należy się wyróżniać, by móc pracować w branży gamedev. Osoby na stanowiskach związanych z tworzeniem gier, nie muszą mieć specjalnych uprawnień ani skończonych studiów wyższych, w tym zawodzie liczą się zdolności. Umiejętność programowania może być efektem edukacji kierunkowej, ale też wynikać z zamiłowania i pasji.
Poza opanowanymi językami oprogramowania, bez wątpienia w tej branży liczy się kreatywność, zdolności analityczne, znajomość rynku, śledzenie najnowszych trendów. Zazwyczaj w skład zespołu wchodzi wielu specjalistów, którzy łączą swoje umiejętności, tworząc projekt. Dla przykładu game designer wyznacza wizję gry, zajmuje się stroną koncepcyjną, musi wyróżniać się umiejętnościami prototypowania.
 
Obszar gamingowy obejmuje wiele dziedzin, w których skład poza projektowaniem i programowaniem wchodzi także animacja, grafika, czy też dźwięk. Można również podjąć zatrudnienie w firmach zajmujących się marketingiem, sprzedażą i dystrybucją. Osoby, które chcą rozwijać swoje kompetencje w branży gier, powinny zastanowić się nad swoimi zainteresowaniami i znaleźć swoją niszę. Studia kierunkowe lub kursy mogą być podstawą do rozwoju w danym obszarze, ale dynamizmy zachodzące na rynku gier, ciągły rozwój technologii, konkurowanie z innymi, zmusza do tego, by stale być na bieżąco w tej tematyce. Pracodawcy szukają prawdziwych pasjonatów.

Jak szukać pracy w branży gier?

Pracę w branży gamingowej można otrzymać, odwiedzając strony firm zajmujących się tworzeniem gier, często mają sekcje „kariera”, gdzie publikowane są ogłoszenia. Można też wysyłać zapytania bezpośrednio do firmy, nawet jeśli nie ma aktualnych ofert, czy też przeglądać oferty w social mediach w grupach tematycznych. Pracodawcy szukają kandydatów również na portalach z ogłoszeniami, można tam też znaleźć opinie dotyczące firm - https://www.gowork.pl/opinie. Warto również zadbać o networking.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij