Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 10 lipiec 2024 Aktualizacja 10 lipiec 2024

Jak wybrać efektywne chłodzenie komputerowe? Ranking najlepszego chłodzenia CPU

bolda500 10 lipiec 2024

Procesor to jeden z absolutnie najważniejszych podzespołów każdego komputera. W przypadku graczy, grafików bądź montażystów wideo niezwykle ważne jest to, czy będzie on posiadał odpowiednie chłodzenie. Technologie chłodzenia są różne, dlatego przed wyborem konkretnego komputera bądź laptopa warto dokładnie zweryfikować, jakie chłodzenie procesora zastosowano w danym modelu. W poniższym artykule objaśniamy, jak wybrać i efektywne chłodzenie komputerowe. 

 


Procesor - co to jest?

Procesor zamiennie określa się jako CPU (z angielskiego Central Processing Unit) i zdaniem wszystkich ekspertów jest to absolutne serce każdego komputera i laptopa. Wynika to oczywiście z faktu, iż podzespół ten pełni niezwykle istotną rolę w zakresie przetwarzania różnego rodzaju danych oraz realizacji operacji. CPU bardzo mocno współpracuje z płytą główną, ponieważ to na niej jest umieszczony. Na płycie głównej jest gniazdo procesora, do którego jest on przymocowany. Procesor komunikuje się m.in. z kartą graficzną, pamięcią RAM i wieloma innymi za pośrednictwem magistrali danych ulokowanej na płycie głównej.
 
Zadaniem procesora jest obsługiwanie programów, zarządzanie pamięcią oraz kontrola funkcjonowania innych podzespołów funkcjonujących w komputerze. To, jaka jest wydajność procesora, w ogromnym stopniu wpływa na prędkość działania gier i różnego aplikacji.

Rodzaje chłodzenia procesora

Chłodzenie CPU to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ w ogromnym stopniu wpływa na to, czy dany procesor będzie działał w sposób wydajny oraz nie ulegnie awarii. Jeśli jego temperatura będzie zbyt wysoka, jego żywotność ulegnie znacznemu skróceniu, a dodatkowo pogorszy się jego wydajność. Z tego względu optymalne chłodzenie pełni niezwykle ważną rolę.
 
Najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie chłodzenia są wentylatory komputerowe. Są one montowane na radiatorach i mają za zadanie odprowadzać ciepło z procesora. Wyrzucają gorące powietrze na zewnątrz obudowy oraz przekazują świeże, zimne powietrze do radiatorów. Takie rozwiązanie jest dość skuteczne, jednak generuje hałas. Wentylator komputerowy jest jednak w standardzie.
 
Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest sięgnięcie po chłodzenie wodne. W tym przypadku ciecz chłodzącą pompuje się za pośrednictwem bloku chłodzącego, który jest zamontowany na procesorze. Chłodzenie wodne wykazuje się dużym poziomem skuteczności w zakresie obniżania temperatury. Może też być znacznie mniej hałaśliwe od standardowych wentylatorów. Jeśli komuś zależy na najwyższej jakości chłodzenia, warto zamienić wentylator 120mm na chłodzenie wodne.

Ranking najlepszego chłodzenia CPU - TOP10 

Jakie jest obecnie najlepsze chłodzenie CPU? Oto zestawienie najpopularniejszych rozwiązań, w które z całą pewnością warto zainwestować:
  • Endorfy Fera 5 Dual Fan
  • be quiet! Dark Rock 4 Pro
  • Arctic Freezer 34 eSports Duo
  • Noctua NH-D15
  • Deepcool AK620
  • Cooler Master Hyper 212 Black Edition
  • Noctua NH-U12A chromax.black
  • Cooler Master Hyper H412R
  • Noctua NH-U14S
  • Endorfy Fera 5 ARGB.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (1 ocena)
Udostępnij