Wydajny sprzęt komputerowy to klucz do komfortowej rozgrywki. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gamingiem, najpierw musisz wiedzieć, jakie znaczenie mają poszczególne komponenty. Oto krótki przewodnik dla początkujących.
Komputer stacjonarny czy laptop?
To pierwsze pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć przed rozpoczęciem jakichkolwiek poszukiwań nowego sprzętu. Laptop do gier będzie idealny, jeśli cenisz sobie mobilność i chcesz być niezależny co do miejsca użytkowania sprzętu. Nie musisz się martwić o parametry, ponieważ nowoczesne laptopy gamingowe oferują wydajność zbliżoną do komputerów stacjonarnych.
Jeśli jednak priorytetem jest najlepsza wydajność w stosunku do ceny oraz możliwość rozbudowy, lepszym wyborem będzie komputer stacjonarny. W laptopie trudniej będzie wymienić niektóre podzespoły, a w komputerze stacjonarnym możesz dowolnie wymieniać i testować różne komponenty. Oprócz tego stacjonarne stanowisko gamingowe może mieć niepowtarzalny klimat, jeśli zadbasz o jego otoczenie.
Pamiętaj jednak, że w przypadku zakupu stacjonarki, konieczne będzie dokupienie peryferii: monitora, klawiatury, myszki oraz ewentualnie głośników. Z tego powodu cena komputera stacjonarnego razem z akcesoriami może być wyższa niż laptopa gamingowego.
Wybór procesora i karty graficznej
Procesor i karta graficzna to najważniejsze komponenty w komputerze gracza, ponieważ decydują o wydajności. Do gier najczęściej polecane są procesory o wysokiej wydajności jednowątkowej. Pamiętaj, że liczba rdzeni ma znaczenie, ale w grach liczy się bardziej ich wydajność niż ilość. Jeśli poza graniem planujesz streaming lub montaż wideo, zainwestuj w procesor z większą liczbą rdzeni.
Zarówno procesory, jak i karty graficzne oznaczone są numerycznie. Zazwyczaj im wyższy numer przy oznaczeniu procesora lub karty graficznej, tym większa wydajność układu. Pamiętaj, że kartę graficzną należy dopasować do rozdzielczości monitora. Na przykład do rozdzielczości Full HD wystarczy karta średniej klasy, ale w przypadku 4K potrzebujesz mocniejszego układu. Zwróć uwagę również na ilość pamięci VRAM – minimum to 8 GB dla nowych tytułów.
Pamięć RAM i dysk SSD
Dla najnowszych gier komputerowych minimalna ilość RAM-u wynosi 16 GB – tyle wystarczy, aby zapewnić płynność działania systemu i gier. W przypadku bardziej wymagających gier lub jednoczesnego uruchamiania wielu aplikacji np. programu do streamingu rozważ 32 GB. Pamiętaj, aby wybierać RAM o odpowiedniej szybkości (częstotliwości), dopasowanej do twojej płyty głównej i procesora.
Z kolei dysk SSD odpowiada za szybkie ładowanie gier i systemu. Warto zainwestować w dysk SSD NVMe, który jest szybszy od tradycyjnych SSD SATA. W drugiej kolejność zwróć uwagę na pojemność dysku. Obecnie standardem jest 512 GB wolnej przestrzeni dyskowej, ale im więcej gier i plików przechowujesz na komputerze, tym pojemność powinna być większa – wówczas może wynosić 1 TB lub 2 TB.
Monitor i pozostałe peryferia
Jeśli decydujesz się na komputer stacjonarny, musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem na monitor i pozostałe peryferia: klawiaturę, myszkę i do wyboru słuchawki lub głośniki do komputera. Dobrej jakości mysz i klawiatura gamingowa znacznie poprawią komfort gry. Zwróć też uwagę na ergonomię i jakość wykonania akcesoriów. Myszka będzie Ci również potrzebna w przypadku zakupu laptopa.
Jak widzisz, wybór sprzętu do grania wymaga uwzględnienia wielu czynników – od wydajności podzespołów po komfort użytkowania. Pamiętaj, że nie zawsze warto sięgać po najdroższe rozwiązania. Kluczem jest wybranie takiego sprzętu, który będzie dopasowany do Twoich oczekiwań oraz wymagań gier, w które zamierzasz grać. Dzięki dobrze dobranemu sprzętowi każda rozgrywka będzie czystą przyjemnością.
Artykuł sponsorowany