Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 01 kwiecień 2019 Aktualizacja 09 sierpień 2020

Tworzenie serwerów w Minecraft #1 - metody hostowania

PanCake 09 sierpień 2020

Tryb wieloosobowy w Minecraft od lat inspiruje ogromną część społeczności - posiadając pewne umiejętności jesteśmy niemal wolni: nie ogranicza nas zbyt wiele czynników, tworząc swój serwer Minecraft to my tworzymy rozgrywkę.
 
Nie da się ukryć, że tryb jednoosobowy to zaledwie wstęp, niemal ułamek wartości gry - prawdziwa magia dzieje się na multiplayer (z ang. tryb wieloosobowy, będę używał tego zamiennie).
 
Tysiące minigier, wariacji kilkunastu różnych rodzajów trybów czy nieskończona wariacja serwerów na modyfikacjach. Zapraszam do pierwszego epizodu nowej sagi na naszym portalu - tworzenie serwerów w Minecraft od zera do bohatera!
 

Podstawy, czyli gdzie umieścić serwer?

Przeanalizujmy więc wszystkie możliwości hostingu serwera, wymieniając plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.
 

Minecraft Realms

Oficjalne rozwiązanie od twórców gry, dostępne bezpośrednio menu gry oraz dość proste w obsłudze. Jeśli nie chcecie się niczym przejmować, mieć (dość) stabilną podstawę pod serwer DLA znajomych - bo na ten moment możliwy jest zakup tylko serwera obsługującego od 3 do 11 graczy.
 
Cena? Zgodnie z oficjalnym FAQ, zależnie od wyboru limitu slotów i platformy - $3.99 (około 15 złotych zgodnie z kursem dnia) lub $7.99 (ok. 30zł) jeśli mówimy o konsolach, urządzeniach mobilnych lub wersji na Windowsa 10. Jeśli chodzi o wersję na PC/Mac, ceny zaczynają się od 30 złotych.
 
Podsumowując, to rozwiązanie dla wygodnickich - płacicie i w kilka klików zmieniacie niezbędne rzeczy. Podstawową wadą jest dość wysoka cena (za 30 złotych można kupić już rozwiązanie z dużo większym limitem slotów), brak wsparcia dla pluginów (również ogromna wada) czy chociażby ten niezbyt wysoki limit slotów. Jeśli jesteś rodzicem, który niekoniecznie orientuje się w technikalniach i chce po prostu umożliwić dziecku grę z przyjaciółmi (choć gdy skończę całą serię poradników będziesz już profesjonalistą :)) to możesz rozważyć zakup tej usługi.
 
Jeśli chodzi o moją opinię - postawiłbym na inne sposoby, ale może w tym szaleństwie jest metoda - na prywatny serwer do gry ze znajomymi Realms jak najbardziej. Mojang oferuje wersję próbną tego rozwiązania - kliknij tutaj. Natomiast w tym miejscu możesz poczytać FAQ (najczęściej zadawane pytania).

 


Własny komputer

Tutaj sprawa jest dość... skomplikowana. Ciężko mi jednoznacznie stwierdzić, czy to rozwiązanie idealne czy wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o opłacalność - to zależy, jeśli chcecie stworzyć serwer dla kilku osób i macie zamiar grać tylko razem (gdy twój komputer będzie wyłączony, to serwer nie będzie działał) to możesz zaoszczędzić te kilka złotych na serwerze - jeśli natomiast masz nieco większe wymagania, masz słabszy komputer lub po prostu nie chcesz się bawić w konfigurację serwera to zainwestuj w hosting.
 
Z drugiej strony, serwer Minecraft na własnym komputerze jest świetnym rozwiązaniem do testowania np. pluginów - zamiast wrzucać przez FTP na dysk hostingu/vps/serwera dedykowanego po prostu uruchamiasz serwer i wrzucasz do odpowiedniego folderu pliki ze swojego dysku. Niby drobiazg, ale gdy pracujesz nad czymś dłużej, to takie rotacje są w dość hurtowej ilości na godzinę.
 

Hosting serwerów minecraft

Wygodne i dość tanie - wysoka konkurencja na rynku sprawia, że właściciele hostingów prześcigają się w cenach i parametrach poszczególnych pakietów.
 
Główną zaletą tego typu rozwiązań jest łatwość obsługi - niemal zawsze dostajemy intuicyjny panel na stronie internetowej, dzięki któremu poprzez parę klików możemy zrobić niemal wszystko, od restartów przez zmianę silnika na dodawaniu do whitelisty czy wykonywaniu komend przez konsolę włącznie.
 
Ceny w tym segmencie są zróżnicowane - jak wiadomo, im taniej tym większe ograniczenia.
 
Dokładnie przejrzyjcie ofertę hostingu w poszukiwaniu kruczków, popularnym jest zwłaszcza chwyt marketingowy "serwer bez limitów ramu/pamięci" - to oczywiście nieprawda, nie ma czegoś takiego jak nieograniczona moc obliczeniowa: wszystko zależy od tego, ile serwerów jest na jednej maszynie, im więcej, tym ten limit jest oczywiście mniejszy - nie ma tu magii i niczego oprócz pustych hasełek ładnie wyglądajacych na stronie. Nie dajcie się zwieść marketingowym bajkom, i twardo analizujcie parametry i szczegóły oferty.
 
Najważniejsza jest oczywiście przestrzeń dyskowa i ilość ramu, im więcej tym lepiej - przyjmuje się, że dobrą propocją jest 100mb ramu na slot, czyli 1 gigabajt starczy na 10 slotów (graczy na raz). Procesor? Jak najlepszy (najlepiej 3,5Ghz lub więcej), ciężko tu znaleźć złotą zasadę :)
 

Hosting VPS/Serwer dedykowany

Najwyższa półka, wymaga najwięcej umiejętności, ale i daje największe możliwości.
 
Do dyspozycji otrzymujecie część mocy obliczeniowej maszyny (VPS) lub całą maszynę (serwer dedykowany). Oprócz serwera Minecraft, możecie jednocześnie trzymać tutaj chociażby serwer teamspeak 3 czy stronę internetową serwera, co jest ciekawą alternatywą do hostingów, które za często podobną cenę (te z wyższej półki często są dużo droższe niż VPS/dedyk z podobnymi parametrami) dają znacznie mniej możliwości.
 
Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad, odpowiedzialność za aktualizacje systemu i utrzymanie poziomu bezpieczeństwa serwera spada na was, nie dostajecie już tutaj aż tak banalnego panelu, jak jest to spotykane w hostingach serwerów - znacznie więcej musicie zrobić sami, co wymaga nieco wiedzy informatycznej i ostrożności (choć nie powinniście się tego bać jak ognia, regularny backup serwera i czas na oglądanie ogromnej bazy poradników dostępnych w internecie to złoty środek :)).
 
Osobiście korzystam (podobnie jak umiejscowienie strony minecraft.org.pl) z usług hostingowych firmy ovh.pl (i nie jest to reklama, nikt mi nie zapłacił :( ), ale podobnie jak na rynku hostingów, tutaj również jest ogromna konkurencja; każdy znajdzie coś dla siebie. Większość hostingów Minecraft bazuje na maszynach OVH, więc lepszym wyborem będzie zakup w OVH niż przez pośredników.
 
Zobacz hosting Minecraft na: VPS Minecraft OVH
 

Podsumowanie metod hostowania serwerów Minecraft

Po przeczytaniu powyższych opcji jakie masz do wyboru przy tworzeniu serwera, możesz na spokojnie zastanowić się nad wyborem tego rozwiązania, które spełni większość twoich oczekiwań. W następnym przewodniku o tworzeniu swojego serwera do MC dowiesz się jaki silnik gry wybrać i czym się one różnią.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 ocen)
Udostępnij