Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 19 listopad 2019 Aktualizacja 20 listopad 2019

BuildCraft ⚙️ od zera #1 - silniki, rury i rafinerie

PanCake 20 listopad 2019

Modyfikacje to potężna dziedzina gry - powiedzą to niemal wszyscy, choć nie wszyscy się na tym znają. Ja na pewno ekspertem nie jestem, bo choć na modach gram od paru lat, to czuję, że nadal wiele przede mną - razem z Wami, drodzy czytelnicy, postaram się odkryć nieco tajemnicę. Zapraszam do serii poradników o Buildcrafcie, modyfikacji dla leniwych i nie tylko!
 
Okej wstęp odznaczony, zapraszam po szczegóły - BuildCraft to jedna z najstarszych modyfikacji dostępnych w grze, początkiem sięgajaca wersji 1.2.5, gdzie w słynnej już paczce technicznej "Tekkit Classic" święciła swoje triumfy. Chyba najistotniejszym mechanizmem, który jest przez BuildCrafta dodany, są automatyczne kopalnie - i to na nich się skupimy w najbliższych odcinkach naszej sagi, ale na pewno zaczniemy od podstaw, bo zrobienie wydajnej kopalni to nie taka prosta sprawa.
 
 

Zębatki BuildCraft

Zanim zaczniemy, warto mieć przygotowane odpowiednie surowce do wytworzenia silnika. Każdy silnik tworzy się za pomocą zębatek, które są nowym przedmiotem dodanym przez modyfikację. Zębatki dzielimy na rodzaje, im wartościowsze kruszywo, tym oczywiście droższa zębatka - bo ogromym utrudnieniem jest sposób wytwarzania takowych, gdyż do wytworzenia wyższego "poziomu" zębatki użyjemy tej z niższym poziomem. Pokażę wam to na podstawie przykładów, zrozumiecie od razu.
[5 rodzai zębatek od drewnianej do diamentowej] 
 

Silniki BuildCraft

Okeej, formalności mamy już za sobą - przejdźmy do meritum tego poradnika. W prawdziwym życiu mechanizm musi mieć zasilanie - w grze jest to oczywiście wręcz analogiczne. Tutaj do dyspozycji mamy trzy silniki - różnią się niemal wszystkim, od zasilania przez wytwarzanie na wydajności i wyglądzie kończąc. Zacznijmy więc od najprostszego:
 

Silnik na czerwony proszek (Redstone engine)

 • Moc: 0.01-0.08MJ/t
 • Napęd: sygnał czerwonego proszku.
Najbardziej pierwotny, i najrzadziej używany - przynajmniej w moim przypadku. Cechuje go najmniejsza wydajność sposród wszystkich dostępnych, choć niekiedy jest w pełni wystarczająca do niezbyt wymagających czynności - chociażby napędzenia drewnianej rury. Cechą szczególną tego silnika jest jego źródło zasilania, którym jest... sygnał czerwonego proszku. Silnik ten nigdy nie wybucha, więc jest całkowicie bezpieczny.

Silnik Stirlinga (Stirling engine)

 • Moc: 1MJ/t
 • Paliwo: węgiel, lawa, sadzonki drzewa, deski.
W pewnym momencie rozgrywki Redstone engine już nie jest w stanie dostarczyć nam odpowiedniej energii, przeskoczmy więc kolejny płotek na naszej drodze ku automatyzacji i zróbmy coś wydajniejszego.
 
Silnik Stirlinga jest napędzany paliwem, który jest wykorzystywany w piecu (węgiel, lawa, sadzonki drzewa, drewno) - jest idealnym balansem między silnikiem na czerwony proszek a silnikiem spalinowym - widzimy skok wydajności w porównaniu do poprzednika, a jego praca nie jest tak kosztowna jak w przypadku następnego kandydata - i nie wymaga chłodzenia. Ciekawostką jest to, że po raz pierwszy możemy się spotkać z możliwością wybuchu silnika - choć osiągnąć to jest naprawdę bardzo ciężko. Według wiki modyfikacji, silnik wybucha tylko wtedy, gdy nie zapewnimy mu ujścia mocy i osiągnie temperaturę rzędu 250 stopni Celsjusza.
 
Interfejs, dostępny po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na silnik. Widzimy miejsce na paliwo oraz dane dotyczące silnika (po prawej stronie).
 

Silnik Spalinowy (Combusion engine)

 • Moc - od 3MJ/t do maksymalnie 6MJ/t.
 • Napęd - olej/benzyna
Okej, kończymy stawkę czymś naprawdę mocnym. Minimum trzykrotnie więcej mocy od poprzednika to już coś, prawda? Nie ma nic za darmo, receptura jest już nieco droższa, a i zdobycie niezbędnego paliwa może być nieco problematyczne. Tutaj już musimy zwracać uwagę na temperaturę silnika i zadbać o chłodzenie cieczą, ponieważ bez tego silnik nam po prostu wybuchnie niszcząc mechanizm.
 
Ponownie mamy interfejs, tym razem nieco bardziej skomplikowany - kolejno od lewej mamy miejsce na paliwo (tym razem płynne), miejsce na chłodzenie oraz z prawej strony dane dotyczące silnika.
 

Pierwszy mechanizm - rafineria

Nie chcę zostawić was z suchą teorią - nie jesteśmy przecież w szkole. Zróbmy więc prosty mechanizm przetwarzania niskowydajnej ropy występującej w przyrodzie na wysokowydajną benzynę. Z pewnością zaczniemy od silników - ale ile? Jeden do obsługi pompy, jeden do obsługi urządzenia do przetwarzania ropy, i jeden do obsługi drewnianej rury do pobrania benzyny. Na razie skupimy się na wlewaniu przetworzonej ropy do zbiornika, a pobieraniem zajmiemy się później.
 
 • Wybrałem silnik Stirlinga, ponieważ do tych zastosowań przyda się nieco większa moc niż ta zapewniana przez redstone engine, a nie chcę tracić cennej benzyny na napędzanie silnika spalinowego - to się mija z celem.
 • Do mechanizmu potrzebny nam będzie oczywiście zbiornik, i rury - je dokładnie omówię w następnej części, na ten moment zdradzę wam tylko, że receptury są poniżej - użyję kamiennych wodoszczelnych rur.

Rury

Podstawa Buildcrafta, pozwalają na transport przedmiotów lub cieczy (wodoszczelne). Modyfikacja pozwala na ogromne rozwinięcie systemu, dodając naprawdę masę różnych rodzajów rur, które oprócz wyglądu różnią się specyfikacją i właściwościami. Nie będę dzisiaj się nad tym rozwodził, podam wam sposób wytworzenia najbardziej podstawowej - kamiennej, i zrobienie z niej rury wodoszczelnej.
 
 • Wytwarzanie rury:
 • Dodanie jej wodoszczelności
 • Ciężko umieścić kamienną rurę na zdjęciu żeby była widoczna - w środkowym okienku jest rura wytworzona w poprzednim podpunkcie.
 

Zbiornik

 • Prosty przedmiot pozwalający nam przetrzymywać płyny, które możemy w nim umieścić na dwa sposoby - klikając prawym przyciskiem myszy trzymając wiadro z cieczą, lub za pomocą rury.

Pompa

 • Z pewnością musimy jakoś naszą ciecz pobierać - do tego niezbędna będzie pompa, której recepturę widzicie poniżej.

Rafineria

 • Na koniec - najważniejsze urządzenie, do swojej pracy wymaga silnika, analogicznie do pompy - im więcej, tym szybciej.
 • Okej, przejdźmy do meritum. Aby zacząć myśleć o rafinerii, warto znaleźć źródło ropy - w naszym wypadku będzie to po prostu charakterystyczna "fontanna" z czarnej cieczy występująca naturalnie w oceanach, na pustynii, bądź w innych biomach.
 • Gdy już będziemy w pobliżu źródła ropy, podsadźmy się na sam szczyt "grzybka" i podejdźmy bliżej, zdradzę wam lifehack, który umożliwi wam wykorzystanie źródła do cna, bez przesuwania pompy. Umieśćcie ją na samym środku, w miejscu w którym ciecz ma teksturę stałego bloku, a nie spływającego na dół.
 • Tylko jak? Zróbcie coś takiego, kliknijcie prawym przyciskiem myszy na blok ziemi i ustawcie pompę tuż nad źródłem - to bardzo ważne, ponieważ w innym przypadku urządzenie pobierze ropę, ale, gdy w jej zasięgu tej cieczy już nie będzie, pompa zakończy pracę mimo obecności ropy w bezpośredniej okolicy.
 • Okej, mamy pompę - co teraz? Cóż, warto byłoby pomyśleć o zasilaniu, trzymając silnik klikamy prawy przycisk myszy patrząc centralnie na pompę. Wkładamy do środka odpowiednie paliwo, i... czekamy. Dlaczego? To oczywiste, jeszcze nie koniec - bo co zrobimy z wydobytą ropą?
 • Prowadzę rury klikając prawym przyciskiem myszy najpierw na nasze urządzenie, a później na rurę - odchodzę kawałek, i stawiam blok rafinerii.
 • W porządku, podłączam rurę do rafinerii, następnie podłączam silnik - i w zasadzie wszystko gotowe, wystarczy uruchomić silniki i dopóki nie zapełni nam się malutki zbiorniczek w rafinerii wszystko będzie śmigało... No tak, ale naprawdę nie chcecie tego tak zostawić.
 • Zróbmy z tego porządny mechanizm, ot moja niespodzianka - dodajmy pobieranie przetworzonej już benzyny i umieśćmy ją w postawionym obok zbiorniku. Do tego celu będzie nam potrzebny jeszcze jeden silnik, oraz nowy typ wodoszczelnej rury - drewniana.
 

Drewniana rura

 • Wymaga zasilania silnikiem, gdy aktywna, pobiera przedmiot (lub ciecz, jeśli jest wodoszczelna) z obiektu - np. skrzyni, zbiornika i przekazuje go do podłączonej bezpośrednio rury. Oto receptura:
 • A tutaj przykładowy wygląd układu z wykorzystaniem tej rury:
 • Okej, mamy już wszystko. Stawiam drewnianą rurę przy rafinerii - pamiętajcie, aby przewód był wodoszczelny (charakterystyczna tekstura, nie są tak klarowne jak te do transportowania przedmiotów), dokładam też silnik i dodaję mu zasilanie. Dobrze, prowadzę dalej już klasyczne rury kamienne do zbiornika. Zaopatrzcie się w naprawdę sporą ilość, takie źródło jest naprawdę obszerne. 
 • Czas na uruchomienie pierwszego układu - każdy silnik włącza się poprzez sygnał czerwonego prostu, ja używam czerwonych pochodni, ale dźwignia czy blok redstone również się nada. Jak widzicie, wszystko działa - ropa jest pobierana, przetwarzana a benzyna trafia do zbiorników. Gratuluję, właśnie stworzyłeś swój pierwszy mechanizm! :)
 
Szczegóły techniczne dotyczące mocy silników w modzie BuildCraft zostały pobrane z wiki modyfikacji dostępnej tutaj.

 


Wymagany do działania
Wszystkie wersje BuildCraft od 1.7.10 do 1.12.2

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (3 ocen)
Udostępnij