Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 27 wrzesień 2022 Aktualizacja 27 wrzesień 2022

Jak stworzyć i uruchomić własny serwer Minecraft?

bolda500 27 wrzesień 2022

Utworzenie własnego serwera Minecraft zapewni nam naprawdę wiele dodatkowych możliwości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy cieszyć się rozgrywką tylko wśród gronie znajomych, bez towarzystwa obcych nam osób z różnych stron kraju, czy też świata. Co więcej - własny serwer Minecraft to także możliwość samodzielnego dobrania najbardziej interesujących modyfikacji rozgrywki. Na szczęście jego utworzenie jest naprawdę bardzo proste, a do wykonania mamy tylko kilka kroków.

Czego będziemy potrzebowali do stworzenia serwera Minecraft?

Do utworzenia własnego serwera Minecraft potrzebujemy zaledwie kilku elementów. Pierwszym z nich jest odpowiedni silnik serwera. Możliwych opcji jest naprawdę wiele, lecz do najpopularniejszych należą:
 • Vanilla - “czysty” silnik, oferujący rozgrywkę podobną do podstawowej wersji gry. 
 • Spigot - umożliwia modyfikację rozgrywki za pomocą pluginów działających na serwerze
 • Forge - zaawansowany silnik umożliwiający instalację bardzo zaawansowanych modyfikacji; ma jednak wysokie wymagania techniczne 
Oprócz któregoś z wyżej wymienionych silników, musimy zaopatrzyć się również w najnowszą wersję programu JAVA. Z kolei jeśli planujemu uruchomić serwer publiczny, umożliwiający grę także osobom spoza naszej sieci domowej, potrzebny będzie jeszcze program Hamachi do tworzenia wirtualnych sieci prywatnych.
 
Niestety, aby nasz serwer działał, nasz komputer powinien być cały czas włączony. Warto więc uruchomić go na sprzęcie, którego już nie używamy. Pamiętajmy jednak, że serwer Minecraft wymaga odpowiedniej mocy komputera - uruchomienie serwera, z którego korzystać będzie, przykładowo, 5-7 graczy wymaga 6 GB pamięci RAM.

 


Jak uruchomić własny serwer Minecraft?

Uruchomienie własnego serwera nie jest trudne. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję krok po kroku, jak tego dokonać. 
 • Upewniamy się, że na naszym komputerze zainstalowana jest najnowsza wersja programu JAVA
 • Ze strony minecraft.net pobieramy plik server.jar - ignorujemy ewentualne ostrzeżenia o niebezpiecznym rodzaju pliku, współczesne przeglądarki reagują tak na wiele plików z rozszerzeniem .jar.
 • Po pobraniu pliku server.jar otwieramy go - utworzony zostanie nowy folder, w którym znajdą się pliki konfiguracyjne
 • Przechodzimy do tegoż serwera i otwieramy plik tekstowy EULA. Wymaga on pewnej modyfikacji; wystarczy jedynie zmienić wartość “eula=falsa” na “eula=true”. Oznacza to, że akceptujemy warunki licencji wymaganej do prowadzenia serwera. Zapisujemy zmiany
 • Ponownie uruchamiamy server.jar. W tym momencie stworzone zostaną nowe foldery i pliki, które umożliwią nam grę na własnym serwerze.
Utworzyliśmy własny serwer Minecraft, ale jest jeden haczyk. Na tak przygotowanym serwerze możemy grać tylko z osobami, które korzystają z naszej sieci domowej.

Gra ze znajomymi przy wykorzystaniu Hamachi

Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest skorzystanie z aplikacji Hamachi, służącej do tworzenia wirtualnych sieci prywatnych. Jest to równie proste, jak stworzenie własnego serwera
 • Logujemy się do programu Hamachi i wybieramy opcję “utwórz nową sieć”
 • Podajemy wybrane przez nas ID oraz hasło
 • Podajemy IP serwera znajdujące się obok przycisku logowania 
 • Odnajdujemy plik server.properties i uruchamiamy go notatnikiem
 • W polu “Server-ip” zastępujemy obecny adres IP tym wygenerowanym przez Hamachi.
Aby znajomi mogli dołączyć do naszej rozgrywki, wystarczy podać im nazwę oraz hasło do sieci Hamachi. Następnie, po uruchomieniu rozgrywki, wciskamy klawisz ESC i wybieramy opcję “open to LAN”. 

Gotowe serwery Minecraft - dobre rozwiązanie?

Jeśli mimo wszystko nie chcemy tworzyć własnego serwera Minecraft od podstaw, w sieci znajdziemy wiele rozwiązań. Za odpowiednią opłatą uzyskamy dostęp do gotowego już serwera. Zestawienie takich usług można znaleźć na stronie Hosting-Minecraft.pl.
 
Pozwoli nam to cieszyć się serwerem bez konieczności spełniania dość wygórowanych wymagań systemowych związanych z uruchomieniem go na własnym sprzęcie, nie będziemy musieli też posiadać stale uruchomionego komputera, by cieszyć się rozgrywką. Gra na serwerze hostowanym online często okazuje się też po prostu szybsza i płynniejsza. Pamiętajmy jednak, że jakość i opcje serwera zależeć będą od tego, ile pieniędzy zdecydujemy się wydać na hosting - co oczywiste, droższe pakiety to lepsze i bardziej zaawansowane serwery.

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (4 ocen)
Udostępnij