Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 29 listopad 2017 Aktualizacja 30 listopad 2017

Debug stick - patyk debugowania - jak uzyskać i korzystać z niego

bolda500 30 listopad 2017

Patyk debugowania (Debug stick) to nowe narzędzie w Minecraft, pozwalające sprawdzić stan bloku. W tym krótkim poradniku dowiesz się jak uzyskać patyk debugowania oraz jak z niego korzystać oraz do czego może się on przydać.
 

Jak uzyskać patyk debugowania?

 
Patyk debugowania dostępny jest tylko za pomocą użycia komendy lub przez blok poleceń. Został dodany w snapshot 17w47a. Aby go otrzymać użyj:
/give @s debug_stick lub /give [nick] minecraft:debug_stick
 
W ekwipunku pojawi sie zaklęty patyk. Nie można go uzyskąc inaczej niż dzięki komendzie, nie można go wytworzyć w stole warsztatowym. Patyk debugowanie nie można takżę uzyskać przez zaklęcie zwykłego patyka.
 
Uwaga - wszyskie błędy związane z działaniem i jako konsekwencja jego użycia na blokach nie będą naprawiane. Niema też sensu zgłaszać ich w oficlanym bugtrackerze. Do czasu oficjalnego wydania tego narzędzia, nie jest ono wspierane.
 

Jak korzystać z patyka debugowania?

 
Patyk debugowania służy do zmiany stanu bloku. Klikając lewy przycisk myszki (LPM) zmieniamy stan bloku i możemy wybrać jeden ze stanów tagów NBT bloku, klikając prawym (PPM) zmieniamy wartość tagu NBT dla wybranego stanu. W zależności od typu bloku, może on mieć od jednego do nawet kilku różnych stanów, a te mogą posiadać także wiele wartości. Są też bloki w Minecraft, które nie posiadają żadnych stanów tagów NBT (np. trawa)
 
Patykykiem debugowania można zmienić wartość stanu NBT bloku trawy na ośnieżony (true) oraz sprawdzić jego obecną wartość dla danego stanu.

 


 

Przykłady użycia patyka debugowania

 
Zmiana stanu płytki naciskowej - płytka ze stane wciśnietym nie wysyła "mocy" do redstone. Można użyć do dekoracji.
 
Zmiana stanu latarni - można ustawić lampę zapaloną lub zgaszoną. Przyda się budowniczym oraz w dekoracjach.
 
Zmiana stanu lepkiego tłoka - można ustawić stan na wysunięty, ale wtedy ta część tłoka znika. Póki co jedyny pomysł wykorzystania tej zmiany stoanu to element dekoracyjny.
 
Zmiana stanu kształtu bloku schodka - można wybierać kształt jaki posiada schodek i w którą stronę skierowane są jego wycięcia. Taka funkcjonoalność przyda się do ustawiania bloków w trybie kreatywnym dla twórców map oraz budowlaczy.
 
Zmiana stanu wielkości skrzyni - można ustawić trzy stany, przy czym w jednym skrzynia jest niewidoczna, a przy powiększeniu występuje brak kolizji z dodaną cześcią skrzyni, co widać na animacji powyżej, lewa strona posiada normalną siatkę kolizji. Jednym z pomysłów na wykorzystanie tych zmian, to zrobienie niewidocznego przejścia za dodaną częścią skrzyni.
 
Zmiana stanu kierunku wystawania poprzeczk płotka - dla każdego kierunku można wybrać czy poprzeczka wystaje lub nie. Umożliwi to łączenie róznego rodzaju bloków, nawet tych w których taka zalżeność nie występuje, poprawiając tym samym wygląd naszej budowli.
 

 


Oceń artykuł
4.0833333333333 1 1 1 1 1 Ocena 4.08 (12 ocen)
Udostępnij