Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 09 kwiecień 2019 Aktualizacja 09 kwiecień 2019

Minecraft: Bedrock Edition czy Minecraft: Java Edition?

Aircod 09 kwiecień 2019

Najnowsze konsole przyzwyczaiły nas do wieloplatformowości. Jest to niewątpliwa zaleta, która pozwala graczowi na zabawę ze znajomymi niezależnie od tego, z jakiego sprzętu korzysta nasza ekipa. Minecraft, gdy powstawał nie był nastawiony na taką rozgrywkę.

Kiedyś PlayStation 3 i Xboxa 360 nie były jeszcze dostosowane pod zaoferowanie graczom prawdziwej gry multiplatformowej. Czasy jednak się zmieniają i tak wraz z rozwojem nowych urządzeń przenośnych oraz nowych konsol, rozwój tej technologii sprawił, że za sprawą Microsoftu do życia został powołany projekt Minecraft Bedrock Edition.

Zobacz także: Minecraft dostępny w usłudze Xbox Game Pass

Czym się różni Minecraft Bedrock Edition od zwykłej, znanej nam wersji Java Edition?

Główną zaletą Minecraft Bedrock Edition jest możliwość grania z innymi posiadaczami tej wersji niezależnie od urządzenia z jakiego korzystamy. Możemy grać na telefonie, a nasz kolega może w tym samym czasie bawić się z nami na swoim komputerze stacjonarnym lub konsoli.
Bedrock jest o wiele lepiej zoptymalizowany niż Java Edition. Silnik gry został całkowicie przebudowany, został napisany w języku programowania C++. Spowodowało to zmniejszenie zasobożerności poszczególnych aspektów rozgrywki.
Tryb wieloosobowy w Bedrock istnieje, jednak nie jest aż tak rozbudowany jak w Java Edition. Polskich serwerów jest mało, a jeśli już są, to uwarunkowania techniczne powodują różne problemy ze stabilnością i płynnością oraz nie zapewniają pełnej funkcjonalności gry.

Serwery Bedrock Edition oparte o takie silniki jak PocketMIne-MP, NukkitX czy Cathy-Batcat, umożliwiające instalowanie pluginów, często nie posiadają takich funkcjonalności jak redstone, zwierzęta i potwory. Sytuację tę ma zmienić wydany niedawno oficjalnie przez Microsoft -  Bedrock Server, jednak obecnie nie można instalować na nim pluginów znanych nam z wcześniej wymienionych silników.
Bedrock Edition wspiera twórców, ale wymaga od gracza uiszczania opłat za instalowanie dodatków pokroju paczek zasobów, specjalnych skinów stworzonych przez twórców. Sklep znajdujący się wewnątrz gry jest również zaopatrzone w dodatkowe mapy, które można zakupić i które oferują nowe, ciekawe przedmioty.

Błędem jest jednak przekonanie, że trzeba płacić za każdy aspekt rozgrywki. W dalszym ciągu możesz tworzyć swoje skiny i je dodać do swojej postaci oraz pobierać paczki zasobów z internetu i je instalować bezpośrednio w grze.
Minecraft Bedrock Edition to też kilka zmian w samej rozgrywce. W tej wersji możesz na przykład napełnić butelką wody kocioł. Różnią się także niektóre mechaniki redstone, działają one stabilniej i nie powodują takich opóźnień jak na Java Edition.

 


Czy Bedrock Edition jest lepszy niż Java Edition?

Ten wybór należy do gracza. Młodszy odbiorca gry z pewnością polubi prostotę multiplatformowej wersji gry, spodoba mu się pewnie również możliwość zabawy na urządzeniu przenośnym. Starszemu graczowi przypadnie do gustu możliwość dowolnej modyfikacji wersji Java oraz swobodne kształtowanie swojego serwera.

Java Edition nie dawno przekroczyła próg 30 milionów sprzedanych kopii tej wersji, gdy sam Bedrock Edition już w 2016 roku przekroczył próg 40 milionów sprzedanych kopii. Popularność nowej wersji stale rośnie i nie wygląda na to, aby miało ją coś zatrzymać.

Do jakiej grupy należysz - Bedrock Edition czy Java Edition?

A ty do jakiej grupy graczy należysz? Wolisz wersję Bedrock Edition czy Java Edition. Zostaw swój komentarz i uzasadnij, która wersja i dlaczego jest lepsza lub gorsza.

 


Oceń artykuł
4.1428571428571 1 1 1 1 1 Ocena 4.14 (14 ocen)
Udostępnij