Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 10 grudzień 2018 Aktualizacja 15 grudzień 2022

Jak zacząć w Minecraftcie? #6 Tryb Wieloosobowy na serwerach

PanCake 15 grudzień 2022

Zima za oknem znów zaskakuje drogowców, to świetny moment na nadrobienie zaległości - w związku z tym, zapraszam Was do wzięcia udziału w podróży życia. Nie, nie próbuje Wam właśnie sprzedać garnków...
 
Dzisiaj zajmiemy się trybem wieloosobowym, który jest właściwie w porównaniu do singla zupełnie innym doświadczeniem. Wchodząc do trybu multiplayer w Minecraft (tych określeń będziemy używać zamiennie, ot przyzwyczajenie) musicie być gotowi na różne, często dość osobliwe sytuacje.
 
W grze dostępny jest czat, gdzie w przypadku, gdy nikt na serwerze nie pilnuje kultury wypowiedzi, często możemy spotkać się z dość niegrzecznym zachowaniem innych graczy, to oczywiście zjawisko tak powszechne w grach multiplayer, że ciężko znaleźć właściwe rozwiązanie, ale spróbujemy temu zaradzić - zapraszam!
 

Od czego zacząć, aby zagrać w trybie wieloosobowym?

Właściwie to nie jest nic trudnego, musicie tylko znaleźć adres IP serwera, do którego chcecie dołączyć oraz dostosować wersję gry do tej obsługiwanej przez serwer.
 
Każdy serwer prywatny lub publiczny, może mieć swoją wybraną wersję gry. Wszytko zależy od twórców serwera, na co się zdecydowali. Znajdziesz serwery Minecraft na modach, przeważnie na ciut starszych wydaniach oraz dużo serwerów na aktulanych wersjach gry, które są na bieżąco aktualizowane.

Jaką wybrać wersję gry dla serwera Minecraft?

Zaczniemy od zmiany wersji gry, i tu pojawia się pierwszy problem - czym się sugerować przy wyborze serwera? Cóż, odpowiem truizmem - gustem. Jeśli spodoba Ci się opis serwera lub jakiś znajomy juz na nim gra, nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać na różnych serwerach na różnych wersjach gry.
 
Unikałbym serwerów działających na stosunkowo bardzo starych wersjach gry (np. 1.7.10, wyjątkiem są oczywiście te zmodowane), ponieważ często między aktualizacjami jest przepaść w zawartości, np. w tej wersji nie ma obecnego systemu walki (ten dodany w wersji 1.9). Ostatecznie decydujecie Wy, jak zawsze! :)

Jak zmienić wersję Minecraft?

Do gry na serwerach wymagane jest przeważnie posiadanie aktualnej wersji gry Minecraft. W osobnym wpisie dowiesz się jak zmienić lub dodać nową wersję Minecraft -> Jak zmienić wersję Minecraft? - Poradnik tworzenia profili
 

Dołączanie do serwera Minecraft

Przykładem na dołączenie do serwera Minecraft będzie serwer znanej sieci Hypixel.net. Na ich stronie znalazłem adres IP serwera - mc.hypixel.net, a wszystko działa na najnowszej wersji gry, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć rozgrywkę.
 
W menu wybieramy "tryb wieloosobowy", przed oczami mamy najpierw komunikat o udostępnieniu możliwości korzystania z funkcji sieciowych przez grę (jeśli korzystacie z windowsa, nie sprawdzałem tego na innych systemach), jeśli chcecie korzystać z trybu wieloosobowego, nadajcie odpowiednie uprawnienia.
 
W kolejnym oknie mamy przed sobą takie oto GUI:
 
Klikamy "dodaj serwer":
 
A następnie wpisujemy adres IP, ewentualnie zmieniamy jeszcze nazwę:
 
Wybieramy nasz serwer z listy i klikamy "Dołącz".
I gotowe...możesz dodać kolejny serwer do swojej listy lub dołączyć do dodanego.
 
Hypixel to serwer minigames, czyli taki, w którym wszystko opiera się na drobnych minigrach - opis poszczególnych gierek znajdziecie na stronie (www.hypixel.net). Aby wybrać minigrę, klikamy ppm trzymając kompas, a następnie w GUI wybieramy interesującą nas zabawę - czasem nie ma zbyt wielu graczy w niektórych trybach, ale wystarczy poczekać.
 
To właściwie tyle, jeśli chodzi o serwery Minecraft - poniżej jeszcze krótki opis, jak zrobić serwer LAN. Miałem jeszcze opisać różne tryby gry, ale sam proces odkrywania kompletnie różnorodnych form rozgrywki jest warty pozostawienia tego dla Was, powodzenia.
W opcjach dodatkowo możecie regulować sobie czat, aby napisać wiadomość kliknij przycisk T na klawiaturze.

 


 

Jak uruchomić grę Minecraft w trybie LAN (domowy serwer)

Będąc już w naszym świecie w trybie jednoosobowym, klikamy przycisk ESC, a następnie "Udostępnij przez LAN".
 
Kilka opcji do wyboru: tryb gry oraz komendy - wszystko zostawiam bez zmian.
I gotowe, po kliknięciu przycisku nasz "serwer" będzie działał dla komputerów połączonych w tej samej sieci WiFi/LAN co my. Aby dołączyć do serwera wystarczy wejść w "Tryb wieloosobowy", po krótkiej chwili powinno nam wyszukać interesującą nas grę.
 
I to tyle w kwestii trybu wieloosobowego, jak widzicie nie rozpisywałem się tutaj szczególnie nad konkretnymi serwerami - nie czuję się kompetentny aby polecać Wam jakikolwiek, bo każdy lubi co innego, a ręczenie za ekipę serwera, że nie zmieni go w niegrywalnego potworka jest zbyt duże. Poprzednie cześci moich poradników, znajdziesz poniżej.
 

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 ocen)
Udostępnij