Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 15 wrzesień 2018 Aktualizacja 04 styczeń 2019

Jak zacząć w Minecraftcie? #4 Rolnictwo i zaklinanie

PanCake 04 styczeń 2019

Razem z Wami coraz bardziej zagłębiam się w tajniki gry, w kolejnej (4) części naszego poradnika początkującego gracza chciałbym skupić się na dwóch zagadnieniach - rolnictwie oraz zaklinaniu przedmiotów. Zaczniemy od rolnictwa, bo niektóre elementy tego segmentu otworzą nam drogę do ulepszania swoich przedmiotów dzięki zaklinaniu. Zapinajcie pasy i jedziemy! :)
 
 
Podstawowym narzędziem w minecraftowym rolnictwie jest motyka, tworzy się ją w sposób pokazany poniżej. Oprócz tego powinniśmy mieć odpowiedni blok, zazwyczaj będzie to ziemia, jednak przy uprawach kaktusów konieczny będzie piasek, a przy brodawkach, niezbędny okaże się piasek dusz.
 
Zacznijmy więc od początku, jak zdobyć nasiona? Jeśli chcecie posadzić pszenicę, to nasiona wypadają z trawy, ziemniaki i marchewki występują w wioskach osadników oraz po zabiciu zombie (rzadko, ale jednak!), burak również występuje w wioskach osadników. Arbuzy i dynie pojawiają się naturalnie lub w skrzyniach w dungeonach, po wydobyciu, aby zdobyć nasiona należy blok (lub w wypadku arbuzów, kawałki arbuza) umieścić w oknie wytwarzania. Biegając po świecie niemal napewno spotkaliście już trzcinę, a brodawki zdobyliśmy w netherze w poprzednim wpisie.
 

Jak zrobić efektywne pole uprawne?

Podstawą jest oczywiście ziemia, nasiona i motyka. Woda nawadnia 4 bloki ziemi obok siebie, po każdej ze stron, co oznacza, że już z jednego wiaderka wody możemy zrobić dość efektywną farmę. Trzymając motykę klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz blok ziemi lub trawy, a pózniej trzymając odpowiednie nasiono klikamy prawym przyciskiem myszy na naszą grządkę.
Trzcina potrzebuje natomiast bezpośredniego kontaktu z wodą oraz „surowej”, pisząc w uproszczeniu, ziemi - chodzi mi oczywiście o taką, której nie załatwiliśmy motyką. Jeśli natomiast nawet przypadkowo już zaoraliśmy naszą trawę, to wystarczy zniszczyć dany blok i postawić go ponownie.
Farmę brodawek robiliśmy już w poprzednim wpisie, ale w gruncie rzeczy jest najprostsza - wystarczy poustawiać piasek dusz i posadzić brodawki za pomocą prawego przycisku myszy.
 
 

Hodowla zwierząt

Rolnictwo w grze nie kończy się na roślinach uprawnych, mamy możliwość rownież hodowli zwierząt, i często jest to dość sympatyczne źródło pożywienia, wełny, piór czy skóry.
Wykonajmy więc płot oraz furtkę, która pozwoli nam na zatrzymanie naszych zwierzaczków w jednym miejscu. Zwróćcie uwagę na rozmiar naszej zagrody, bo istnieją limity zwierząt zależne od powierzchni, po których przekroczeniu nasze zwierzęta zaczną ginąć.
Okej, mamy już małą zagrodę dla zwierząt, ale co dalej? Cóż, kolejnym etapem jest zdobycie odpowiedniej przynęty, wszystko jest zależne od rodzaju zwierzęcia, które chcemy zwabić. Kolejno:
  • dla krów oraz owiec, będzie nam potrzebna pszenica,
  • dla kur niezbędne są nasiona (te zwykłe, zielone!),
  • dla świń natomiast będzie nam potrzebna marchewka.
 
Gdy jesteśmy odpowiednio zaopatrzeni, ruszamy w świat w poszukiwaniu naszych zwierzaków. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą sporego zapasu cierpliwości, bo nierzadko napotkacie dość oporne zachowanie podopiecznych. Podchodzimy więc blisko zwierzęcia, a następnie trzymając nasza przynętę staramy się zwrócić jego uwagę, po prostu podchodząc do niego od przodu, tak żeby nasz smakołyk został zauważony. A potem już powolna wędrówka do zagrody.
Przedostatnim zagadnieniem, bardzo istotnym w dłuższej perspektywie jest rozmnażanie naszych zwierząt. Robimy to w sposób następujący, trzymając w dłoni odpowiednią przynętę (rozpisałem wyżej, minimum dwie sztuki) klikamy prawym przyciskiem myszy najpierw na jednego, a pózniej na drugiego przedstawiciela tego samego gatunku. Pojawią się charakterystyczne serduszka i gotowe! :)
Na koniec warto wspomnieć o zwierzętach użytkowych, czyli w naszym wypadku takich, które można wykorzystać do transportu czy przenoszenia przedmiotów. W Minecrafcie są to głównie konie, jednakże żal nie wspomnieć chociażby o lamach.
 
Do oswojenia konia wystarczy nam w zasadzie cierpliwość, klikamy prawy przycisk myszy i postać wsiada na konia, po kilku sekundach powinna zostać zrzucona - próbujemy do skutku, czyli momentu gdy pojawią się charakterystyczne serduszka i będziemy mogli nałożyć siodło (siędząc na koniu należy wcisnąć E) i zacząć sterować naszym konikiem. Siodła nie da się wytworzyć, ale bardzo często są w skrzyniach w różnych dungeonach.
 

Zaklinanie

Zanim zaczniemy tworzyć przedmioty niezbędne do enchantu, przygotujcie bardzo dużą ilość skóry oraz trzciny. Macie?
Poniżej mamy craftingi papieru oraz książki, która jest niezbędna do stworzenia biblioteczek oraz stołu do zaklinania.
Gdy już mamy niezbędne przedmioty zaczynamy od postawienia stołu, następnie według własnej inwencji układamy regały z książkami, pamiętajcie jednak, aby zachować odstęp jednego bloku od stołu. Poniżej podałem przykładowe ustawienie.
Spójrzmy więc na nasze GUI poniżej, po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ukazuje nam się takie okienko. Po lewej stronie mamy miejsce na nasz przedmiot (czyli zbroja, łuk, miecz, narzędzia oraz książkę) oraz lazuryt, który jest wydobywany z charakterystycznej niebieskiej rudy i właściwie nie do pominięcia gdy zaczniecie kopać w głębszych miejscach.
Po prawej natomiast macie trzy różne „zestawy” zaklęć, różniące się konkretnymi zaklęciami oraz progiem, od którego będzie dostępny. Gdy najedziecie ma dany zestaw, ukaże wam się jedno z zaklęć - dość miłe ułatwienie, dostępne od nie tak odległej aktualizacji. Należy rownież pamiętać, że jeśli zaklęcie wymaga od nas 30 poziomu doświadczenia, to nie znaczy, że te 30 poziomów nam po ulepszeniu znikną, było tak kiedyś, teraz jest to znacznie prostsze i każde zaklęcie kosztuje dosłownie kilka poziomów.

 


Naprawa przedmiotów, łączenie zaklęć

Aby naprawić przedmiot, w pierwszej kolejności należy mieć kowadło. Aby stworzyć blok żelaza, należy umieścić po jednej sztabce w każdym oknie stołu wytwarzania (czyli 9 sztuk). Drugi obrazek to już sama receptura kowadła.
Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na kowadło ukazuje nam się taki interfejs (obrazek poniżej), zaczynając od góry - mamy możliwość zmiany nazwy przedmiotu, następnie od lewej okienko na nasz przedmiot, okienko na zaklętą książkę lub drugi przedmiot z innymi zaklęciami (ale uwaga, nadal tego samego typu!) lub na minerał służący do naprawy, a z prawej mamy już efekt końcowy.
Aby naprawić przedmiot, za przykład weźmiemy żelazną siekierę, należy z lewej strony umieścić naszą siekierę, a w środkowym okienku umieścić minerał, z którego jest zbudowana, w tym wypadku będzie to sztabka żelaza, ale może być to chociażby diament lub sztabka złota. W przypadku łuku, niezbędny jest drugi łuk, i już bez kowadła łączymy w oknie wytwarzania oba łuki kładąc je obok siebie.
 
Każda operacja w kowadle oraz na stole do zaklinania kosztuje nas punkty doświadczenia, te można zdobyć na przeróżne sposoby. Pełna lista zaklęć dostępnych w grze znajduje się w polskiej wiki gry, pod tym adresem.
 
Ja dziękuje wszystkim za uwagę i życzę powodzenia w dalszej grze! :)
 

 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (6 ocen)
Udostępnij