Minecraft Polska Avatar
Napisane przez Opublikowane 23 wrzesień 2021 Aktualizacja 23 wrzesień 2021

Jak zacząć w Minecraftcie? #8 Pszczelarstwo, ule, gniazda oraz miód

PanCake 23 wrzesień 2021

Świat idzie do przodu, pierwszą część tego poradnika opublikowaliśmy ponad 3 lata temu! To kupa czasu, nie tylko dla mnie, ale także dla gry. Miejscami pojawiły się kompletnie nowe mechaniki, niektóre zostały zmienione - ale o wszystkich Wam opowiem.
 
Dzisiaj zaczniemy łagodnie. Pszczelarstwo w Minecraft to dość spokojna dziedzina gry, ale niech nie zmylą Was pozory - te małe stworzonka oprócz niewątpliwego uroku są bardzo pożyteczne! :-)
 
 

Pszczele gniazdo, pszczeli ul oraz miód w Minecraft

 

Występowanie gniazd pszczół w Minecraft

Zacznijmy od podstaw, gdzie znaleźć pierwsze gniazdo? Tak, tutaj się chwilę zatrzymamy. Bez znalezienia gniazda możesz wytwarzać i całe ekwipunki uli, na nic ci się nie zdadzą - tak jak przy hodowli zwierzątek bez pierwszej pary daleko nie zajdziesz, tak i tutaj - jedno gniazdo to absolutne minimum.
 
Uli szukaj przede wszystkim na lesistych biomach, a także w okolicy polan.
 

Zbieranie gniazda pszczół w Minecraft

Po znalezieniu gniazda pszczół, masz dwie możliwości - albo zostawiasz je w spokoju, i cierpliwie czekasz na miodek, albo przenosisz gniazdo bliżej swojego miejsca zamieszkania. Aby otrzymać po zniszczeniu do swojego ekwipunku gniazdo, musisz mieć narzędzie (najlepiej siekierę) zaklętą zaklęciem jedwabnego dotyku. Dwie wskazówki - "zbierz" ul nocą, żeby wszystkie pszczoły miały czas na schowanie się do ula, a także najlepiej uspokój je ogniskiem, tak jak ja poniżej.
 
W ten sposób po zniszczeniu bloku pszczoły nie wyruszą na ciebie z husarską szarżą, nie dziw się im - nikt nie lubi przymusowych przeprowadzek ;). Pamiętaj też, by nie zabijać pszczół gdy zrobią się wściekłe - po prostu schowaj się bądź ucieknij- po 30 sekundach pszczoły stracą zainteresowanie i staną się znowu neutralne. 

Jak poznać, że ul jest pełny?

Bardzo prosto, zmienia mu się tekstura, a także zaczyna z niego kapać, jeśli jest nad ziemią. Uznajemy, że istnieje pięć poziomów ilości miodu, każdy kurs z pyłem naszej pszczółki to wzrost tego poziomu o jeden, przy 5 poziomie ul jest pełen, gotów na opróżnienie.

Miód, czyli to co wszystkie misie lubią najbardziej

Warto pomówić nieco o korzyściach płynących z hodowli tych stworzeń. Produkują one miód i/lub pochodne, który możemy spożytkować na następujące sposoby:
  • Tworzenie jedzenia, czyli butelek miodu. Uzupełniają one 6 punktów głodu, a także usuwają efekt zatrucia. Butelkę tego płynnego złota możemy uzyskać na dwa sposoby, albo klikając prawym przyciskiem myszy trzymajac pustą szklaną butelkę na "pełny" ul, przy czym należy pamiętać o uspokojeniu pszczół dymem z ogniska (no chyba, że lubicie uciekać przed gromadką rozwścieczonych owadów), albo poprzez umieszczenie i uruchomienie dozownika z pustą butelką w środku i skierowanego bezpośrednio na ul. Jako ciekawostkę można dodać, że w tym drugim przypadku nie musimy troszczyć się o uspokajanie pszczół. Z butelki miodu możemy również uzyskać cukier i blok miodu (receptury poniżej).
 

Jak zrobić blok plastra miodu w Minecraft?

  • Plastry miodu, wydobywamy je poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na "pełny" ul. Jedne zbiory z jednego gniazda dają nam 3 plastry. Ponownie, jeśli wolisz nie uciekać w podskokach przed pszczołami, lepiej postaw pod ulem ognisko. Jeśli chodzi o zastosowanie plastrów miodu, to korzyści są tutaj równie imponujące co przy butelkach miodu.
    • Tworzenie świeczek, tutaj nie będę się rozwodził, ponieważ zapewne jeszcze o tym sobie pogadamy w którymś z następnych epizodów naszych przygód. Poniżej znajdziecie recepturę wytwarzania tych klimatycznych dekoracji.
    • Możemy również nawoskować bloki miedzi, czyli w skrócie - zapobiec utlenianiu się (patynowaniu miedzi).
    • Możemy wytworzyć bloki plastra miodu, nie mają szczególnych zastosowań poza dekoracją.
    • Ostatnie, ale subiektywnie najważniejsze - plastry miodu są kluczowym elementem przepisu na wytworzenie ula (następny rozdział).

Jak zrobić ul w Minecraft

Ule i gniazda, czyli powiększamy hodowlę pszczół w Minecraft

W pewnym momencie nasze potrzeby rosną, a zatem przydałoby się nieco rozmnożyć nasze pszczoły. Zacznijmy od wytworzenia ula.
 
Ilość zależy od skali waszej plantacji, w każdym razie - pszczoły rozmnażamy trzymając dowolny kwiat (analogicznie jak inne zwierzęta chociażby pszenicą). Należy pamiętać, że każdy ul pomieści maksymalnie trzy pszczoły, zatem gdy będzie ich więcej, konieczne będzie zbudowanie nieopodal następnego ula, do którego "nadmiar" podleci i który zostanie zajęty. Bardzo ważne jest dokładne planowanie, żeby nie tracić niepotrzebnie zwierząt.
 
To by było na tyle jeśli chodzi o podstawy pszczelarstwa w Minecraft. Mam nadzieję, że powyższe informacje okażą się pomocne. Powodzenia, i do zobaczenia w następnym epizodzie naszych poradników :). 


Oceń artykuł
5 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (2 ocen)
Udostępnij